Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Sæter, Arne ( 1913-1973 )

Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for Møre og Romsdal 1969-1973
Ansiennitet: 3 år, 349 dager

Sæter, Arne har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 21.08.1913 i Surendal, Møre og Romsdal
Død 14.09.1973
Sønn av kjøpmann John Sæter (1865-1942) og Marit Øie (1873-1960)

Stortingsperioder

Representant nr 9 for Møre og Romsdal, 1969 - 1973, KrF.

Vararepresentasjoner

Døde 14.09.1973, Sverre Moen møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1969-73

Sekretær, Lagtinget, 08.10.1969 - 01.10.1972

Medlemskap i stortingskomiteer

1969-73

Medlem, Valgkomiteen, 07.11.1972 - 14.09.1973
Sekretær, Kirke- og undervisningskomiteen, 14.10.1969 - 14.09.1973
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 07.11.1972

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1934
  • Cand.theol. 1940
  • Praktikum 1941

Yrke

  • Reisesekretær i Trøndelag krets av Det norske misjonsselskap 1943-1944
  • Ungdomssekretær 1945-1954
  • Vikarprest i Nidaros bispedømme 1955-1958
  • Sogneprest i Rindal 1958-1973
  • Redaktør for Kyrkjebladet for Indre Nordmøre 1968-1969
  • Konstituert prost i Indre Nordmøre prosti 1969-1973

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Med i Heimefrontens sivilorganisasjon 1944-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Rindal kommunestyre 1959-1963, ordfører 1963-1967
  • Medlem Rindal formannskap 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem arbeidsutvalget som organiserte mottakelsen av ungarske flyktninger i Trøndelag 1945
  • Medlem Edruskapsnemnda, Leinstrand 1956-1958
  • Formann en rekke kommunale nemnder, Rindal fra 1958
  • Formann Skolestyret, Rindal 1959-1963

Tillitsverv i partier

  • Nestformann Sør-Trøndelag Kristelig folkeparti 1945-1956 (var også med og stiftet fylkespartilaget i 1945)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem og formann Trondheimskomiteen for Egedeinstituttet 1945-1958
  • Kontaktmann Institutt for Kristen oppseding på Indre Nordmøre 1961 (fram til ca. 1969)
  • Medlem og formann Styret for Trøndelag krets av Det norske misjonsselskap 1962-1965

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Dagsavisa 1945 ( )

Litteratur

Sæter, Arne: Helbredelse ved bønn 1951
Sæter, Arne: Er nådegavenes tid forbi?, Stavanger 1955
Sæter, Arne: Når himmelen svarer, Stavanger 1957
Sæter, Arne og Lars Sæter: Medarbeidere i Guds verksted, Nomi Stavanger 1972
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget