Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Skauge, Arne ( 1948- )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Hordaland 1989-1993
Ansiennitet: 16 år, 80 dager

Biografi

Personalia

Født 27.01.1948 i Bergen, Hordaland
Sønn av hovedbokholder Rolf Skauge (1918-1994) og seksjonssjef Karen Børs (1923-)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1973 - 1977, H.
Representant nr 11 for Hordaland, 1977 - 1981, H.
Representant nr 8 for Hordaland, 1981 - 1985, H.
Representant nr 2 for Hordaland, 1985 - 1989, H.
Representant nr 2 for Hordaland, 1989 - 1993, H.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 14.10.1981-08.06.1983, Brita Borge møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 31.08.1984-30.09.1985, Brita Borge møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1985-09.05.1986, Inger-Margrethe Presterud møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 16.10.1989-03.11.1990, Ruth Kleppe Aakvaag møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1977-81

Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 20.10.1983 - 31.08.1984
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 20.10.1983 - 31.08.1984
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 14.10.1981
Medlem, Landbrukskomiteen, 16.06.1983 - 20.10.1983

1985-89

Medlem, Sosialkomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989

1989-93

Sekretær, Energi- og industrikomiteen, 21.11.1990 - 30.09.1993
Medlem, Energi- og industrikomiteen, 08.11.1990 - 21.11.1990

Medlemskap i delegasjoner

1977-81

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1980 -

1981-85

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 16.09.1983 - 31.08.1984

1985-89

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 03.02.1988 - 30.09.1989

Medlemskap i gruppestyrer

1989-93

Medlem gruppestyret, Høyre, 03.11.1990 - 30.09.1993

Medlemskap i regjering

Statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 14.10.1981 - 08.06.1983
Statssekretær, Statsministerens kontor, 31.08.1984 - 25.04.1986
Statsråd, Finansdepartementet, 25.04.1986 - 09.05.1986
Statsråd, Finansdepartementet, 16.10.1989 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1966
  • Siviløkonom NHH 1971

Yrke

  • Revisjonsassistent i Bergen kommune 1966-1967
  • Konsulent ved Viak A/S samfunnsplanlegging 1971-1976
  • Personalsjef i Bergen kommune 1976-1978
  • Konserndirektør Den norske Bank 1993-1998
  • Administrerende direktør for Den norske Bankforening 1998-2000
  • Administrerende direktør Finansnæringens Hovedorganisasjon (FNH) fra 2000

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Bergen formannskap 1971-1975, medlem 1975-1977

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Hordaland 1971-1975

Offentlige verv

  • Formann Ansettelsesutvalget, Bergen 1972-1975
  • Medlem Styret for Tomteselskapet, Bergen 1975-1979
  • Formann Administrasjonsutvalget, Hordaland 1975-1977
  • Formann Organisasjonsutvalget, Bergen 1975-1976
  • Varamedlem Styret for Haukeland Sykehus 1979-1983
  • Medlem Forsvarsrådet 1981-1983
  • Leder Rådet for internasjonalt økonomisk samarbeid 1981-1983
  • Leder Kontaktutvalget for varehandelen 1981-1983
  • Medlem Rådet for Verdensbanken 1989-1990
  • Leder Kommisjonen til å utarbeide en kontrollordning for de hemmelige tjenester 1993-1994
  • Leder Personregisterlovutvalget 1995-1997
  • Medlem INTSOK 1996-1998
  • Medlem Kollegiet i Universitetet i Bergen fra 1999
  • Medlem Utvalg som skal kartlegge konkurranseflater i finansnæringen 1999-2000
  • Leder Skatteutvalget 2002-2003

Tillitsverv i partier

  • Diverse verv Bergen Unge Høyre 1965-1968
  • Diverse verv Bergen Høyre 1967-1993
  • Medlem Bergen Høyres hovedstyre 1970-1993
  • Medlem Styret for Hordaland Høyre 1972-1977
  • Viseformann Hordaland Høyre 1974-1975, formann 1976-1977
  • Medlem Høyres sentralstyre 1976-1977
  • Medlem Høyres kommunalutvalg 1978-1981
  • 2. viseformann Høyre 1984-1986
  • Leder Valgkomiteen i Høyre 1995-1999

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Sportsklubben Djerv fra 1957
  • Medlem Styret i Bergens konservative studentforening 1967-1968

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Factoring Finans AS 1991-1995, leder 1995-1997
  • Medlem Styret for Vital Forsikring 1995-1998
  • Formann Styret for stiftelsen for Samfunns- og næringslivsforskning (SNF) 1995-2007
  • Medlem Executive committee, Banking Federation of EU fra 1998
  • Formann Styret for Norges Turistråd 1999-2004

Litteratur

Skauge, Arne: "En sosial markedsøkonomi", i Morten Steenstrup (red.): Hvor går Høyre?, Cappelen Oslo 1984
Skauge, Arne: "Nasjonalbudsjettet som styringsverktøy", i Bjørn Erik Rasch (red.).: Symbolpolitikk og parlamentarisk styring., Universitetsforlaget Oslo 1993
Skauge, Arne: "Norsk politikk: Visjon eller administrasjon?" i Vidar Helgesen, Jan Tore Sanner og André Støylen (red,): Grenser for politikk: Høyre som grensevakt?, Scibsted Oslo 1994
Skauge, Arne: "Kåre Willoch -- debattanten fra Ullern", i Dag Berggrav (red.): Maktens høyborg: statsministerens kontors historie og politiske hovedsaker siden 1945., Grøndahl Dreyer i samarbeid med Sta Oslo 1997
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget