Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Skaug, Arne ( 1906-1974 )

Arbeiderpartiet

Skaug, Arne har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 06.11.1906 i Horten, Vestfold
Død 04.03.1974
Sønn av forretningsfører Johan Anton Skaug (1881-1956) og Jenny Lovise Olsen (1882-1917)

Medlemskap i delegasjoner

1954-57

Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1957 -
Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1956 -
Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1955 -

1958-61

Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1960 -
Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1959 -
Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1958 -

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Utenriksdepartementet, 07.05.1948 - 01.02.1949
Statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 22.01.1955 - 13.01.1962

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1925
  • Handelsgymnas 1926
  • Cand.oecon. 1930
  • Studiestipend London 1935-1936
  • Studiestipend USA 1939-1941

Yrke

  • Sekretær Statistisk sentralbyrå 1930
  • Ledet bedriftstellingen, Statistisk sentralbyrå 1936
  • Ledet boligtellingen, Statistisk sentralbyrå 1938
  • Kontorsjef i Forsyningsdepartementet 1939
  • Universitetsstipendiat i sosialøkonomi 1939
  • Assisterende professor University of Wisconsin, Madison 1941
  • Bestyrer av Statens trygdekontor i New York 1942-1944
  • Handelsråd ved ambassaden i Washington 1944-1946
  • Direktør Statistisk sentralbyrå 1946-1948
  • Minister og ambassadør i Norges faste delegasjon til OECD, Paris 1949-1955
  • Minister og ambassadør i Det Nordatlantiske Råd 1952-1955
  • Ambassadør i London og Dublin 1962-1968
  • Ambassadør i København 1968-1974

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Storkors av Storbritanniske Victoria orden med kjede
  • Storkors av Svenske nordstjerne orden
  • Storkors av Portugisiske Christus orden
  • Kommandør av 1. klasse av Greske Phønix orden
  • Storkors av Siamesiske hvite elefant orden
  • Storkors av Persiske Solens og Løvens orden
  • Storkors av Dansk Dannebrogs orden
  • Storkors av Belgiske krone orden
  • Storkors av Islands Falks orden
  • Storkors av Finlands Lejons orden
  • Kommandør med stjerne av St. Olavs Orden 1962
  • Storkors 1973

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Delegasjon til UNNRA-konferansen 1943, 1944
  • Medlem Delegasjon til mange internasjonale konferanser 1943
  • Medlem Delegasjon til Hot Springs-konferansen om jordbruk og ernæring 1943
  • Medlem Delegasjon til Bretton Woods-konferansen 1944
  • Medlem Delegasjon til Paris-konferansen om Marshallplanen 1947, 1948
  • Medlem Delegasjon til Konferanse om handel og tollforhold, Geneve 1947 1947
  • Medlem Delegasjon til Havanna-konferansen 1947
  • Medlem Delegasjon til Norsk-britisk økonomisk samarbeidskonferanse 1949-1950
  • Formann Delegasjon UNISCAN 1950-1955
  • Nestformann Delegasjon til FN 1956-1960
  • Medlem Delegasjon til Paris-forhandlingene om et europeisk frihandelsområde 1957-1959

Litteratur

Lionæs, Aase og Arne Skaug: Tidens sosialøkonomi, Oslo 1935
Lionæs, Aase og Arne Skaug: Dør vi ut? Befolkningsspørsmålet og arbeiderbevegelsen, Oslo 1936
Skaug, Arne: Den handelspolitiske situasjon og bakgrunnen for denne, Bergen 1960
Skaug, Arne: Noen refleksjoner om norsk utenriksrepresentasjonsarbeide i utlandet for norsk næringsliv, Bergen 1969
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget