Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Weiberg-Aurdal, Arnold ( 1925- )

Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for Møre og Romsdal 1981-1985
Ansiennitet: 16 år, 0 dager

Biografi

Personalia

Født 18.06.1925 i Ålesund, Møre og Romsdal
Sønn av privatpraktiserende lege Bastian M. Weiberg-Aurdal (1891-1973) og sykesøster og husmor Elise Ringdal (1892-1959)

Stortingsperioder

Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 1969 - 1973, Sp.
Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 1973 - 1977, Sp.
Representant nr 5 for Møre og Romsdal, 1977 - 1981, Sp.
Representant nr 6 for Møre og Romsdal, 1981 - 1985, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

1969-73

Varamedlem, Valgkomiteen, 07.11.1972 - 30.09.1973
Medlem, Samferdselskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

1973-77

Formann, Samferdselskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Formann, Samferdselskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
Sekretær, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1973-77

Medlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 07.12.1973 - 30.09.1977

1977-81

Varamedlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 14.12.1977 - 30.09.1981
Medlem, Protokollkomiteen av 1977, 10.11.1977 - 01.02.1979

Medlemskap i delegasjoner

1969-73

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1970 - 01.01.1971

1973-77

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1976 -
Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1973 -

1977-81

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1981 -
Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1979 -
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1983 -
Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1984 -
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985
Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1982 -

Medlemskap i gruppestyrer

1969-73

Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 17.03.1971 - 30.09.1973

1973-77

Medlem og vara innpisker, Senterpartiet, 01.10.1973 - 01.10.1976

1981-85

Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1981 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1944
  • Landbruksskoleeksamen 1945
  • Befalsskolen for Infanteriet 1947
  • Eksamen ved jordbrukslinja, Norges landbrukshøyskole 1953

Yrke

  • Bonde på garden Velle i Sykkylven 1953-1990
  • Herredsagronom Stranda 1954-1962
  • Vernepliktig løytnant 1958-1980
  • Herredsagronom Sykkylven 1962-1982

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Gullmedalje, Holmenkollstafetten 1947
  • Autoriserte trafikkskolers Landsforbunds diplom og hedersmerke i gull 1980
  • Møre og Romsdal Senterkvinners hedersmerke 1983
  • Sp's hedersmerke 1987
  • Kommunenes Sentralforbunds hederstegn 1992
  • Forsvarets medalje for internasjonale operasjoner i Brigade 481 (Tysklandsbrigaden) 2002
  • H.M. Kongens Fortjenstmedalje i gull 2003

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sykkylven kommunestyre 1955-1959, 1959-1963, ordfører 1963-1967, 1967-1969, medlem 1969-1971, 1987-1990, ordfører 1990-1991

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 1963-1965
  • Medlem fylkesutvalg, Møre og Romsdal 1965-1967, 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem en rekke kommunale nemnder 1956-1969 (Byggenemnda, Bygningsrådet m.m)
  • Medlem en rekke fylkeskommunale nemnder 1964-1971
  • Medlem Skoleutvalget for Borgund yrkesskole 1964-1975
  • Medlem Representantskapet for Tussa Kraft 1967-1971
  • Medlem Interimutvalget for distriktshøgskolen 1968-1969
  • Lekdommer Jordskifteretten 1976-2000
  • Lekdommer Herreds- og byretten, Ålesund 1976-1992
  • Medlem Styret for Televerket 1985-1993
  • Medlem Lagmannsretten, Molde og Ålesund 1992-2000

Tillitsverv i partier

  • Formann Sykkylven Sp 1962-1963

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Sykkylven bondelag 1959-1960
  • Storfedommer Møre og Romsdal 1961-1971
  • Medlem Styret for Landslaget for storfeavl 1961-1964
  • Medlem Representantskapen for Norske Rødt Fe (NRF) 1961-1964
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal mjølkesentral 1962-1964
  • Formann Landsrådet for fjøskontroll 1969-1972

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Privatbanken A/S, Sykkylven 1960-1975
  • Medlem Styret for Stranda og Sykkylven Billag A/S 1963-1973, formann 1973-1990
  • Formann A/S Bygdetrykk, Molde 1974-1989
  • Formann Styret for Sunmørsbanken, Sykkylven 1975-1980, medlem 1980-1990
  • Medlem Representantskapet for Lefac A/S 1986-1990
  • Medlem Bedriftsforsamlingen i TBK A/S 1988-1990

Litteratur

Weiberg-Aurdal, Arnold (red.): Stranda og Sykkylven Billag A/S - 50 år Jubileumsskrift 1988
Weiberg-Aurdal, Arnold (red.): Tysklandsbrigadane - slik vi hugsar dei 1994
Weiberg-Aurdal, Arnold: Ivar Aasen - målgranskar og folkeven; i Årbok for Sykkylven 2001
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget