Andersen, Asbjørn

Andersen, Asbjørn (1941-1994)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Aust-Agder 1989-1993
Ansiennitet:
4 år, 90 dager

Gå til bildegalleri

Andersen, Asbjørn har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.07.1941 i Holt, Aust-Agder
  • Død 16.03.1994
  • Sønn av sliperiarbeider Olaf Arnfinn Andersen (1915-1999) og kirketjener Elsa Caspara Pedersen (1919-1978)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Aust-Agder, 1973 - 1977, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Aust-Agder, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 3 for Aust-Agder, 1985 - 1989, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Aust-Agder, 1989 - 1993, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Varamedlem, Valgkomiteen, 21.05.1986 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1988 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskole
  • Handelsskole
  • Examen artium
  • Diverse kurs innen skatteetaten 1965-1975
  • KOU-kurs i kasse- og revisjonsarbeid 1975-1976

Yrke

  • Industriarbeider og sjømann 1960-1962
  • Kontorassistent Arendal kemnerkontor 1963-1965
  • Kontorfullmektig Arendal kemnerkontor 1965-1969
  • Avdelingsleder Arendal kemnerkontor 1969
  • Kommunekasserer Tromøy 1971-1985
  • Økonomisjef og kommunekasserer Tromøy 1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Arendal kommunestyre 1963-1965
  • Medlem Arendal formannskap 1965-1967

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Aust-Agder 1975-1979

Offentlige verv

  • Varamedlem Det regionale høgskolestyret for Agder 1980-1984
  • Varamedlem Rådet for Hove leir- og friluftssenter 1992-1994

Tillitsverv i partier

  • Formann Arendal Arbeiderparti 1967-1969
  • Formann AUFs distriktsstyre 1969
  • Leder Ap's fylkestingsgruppe i Aust-Agder 1977-1985
  • Formann Aust-Agder Arbeiderparti 1981-1987
  • Medlem Arbeiderpartiets landsstyre (i flere år)