Fredriksen, Aslaug

Fredriksen, Aslaug (1918-2000)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1981-1985
Ansiennitet:
8 år, 14 dager

Gå til bildegalleri

Fredriksen, Aslaug har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 09.11.1918 i Vestnes, Møre og Romsdal
  • Død 03.02.2000
  • Datter av hagebrukslærer Finn Helt Anfindsen (1888-1948) og Astrid Legernes (1896-1949)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1973 - 1977, KrF.
  • Representant nr 10 for Møre og Romsdal, 1977 - 1981, KrF.
  • Representant nr 7 for Møre og Romsdal, 1981 - 1985, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1981 - 01.10.1983
    Varamedlem, Valgkomiteen, 14.06.1983 - 30.09.1985
    Sekretær, Sosialkomiteen, 01.10.1983 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1980 -

    1981-85

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1981 - 08.06.1983
    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 08.06.1983 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Romsdals fylkesskule 1934-1935
  • Middelskoleeksamen (privatist) 1936
  • Vevkurs og husmorskole 1937
  • Bibelskole 1939
  • Handelsskole 1958-1959

Yrke

  • Vikariert som lensmannsbetjent og lærer
  • Husmor

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sunndal kommunestyre 1967-1971, 1975-1977
  • Medlem Sunndal formannskap 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesutvalg, Møre og Romsdal 1975-1977

Offentlige verv

  • Medlem Sunndal menighetsråd 1958-1962, 1966-1970, fra 1985
  • Medlem Helserådet, Sunndal 1968-1975
  • Nestformann Styret for Sunndal Helsetun 1970-1977
  • Medlem Byggekomiteen for Sunndal videregående skole 1972-1974
  • Formann kommunalt oppnevnt utsmykningsutvalg 1973-1977
  • Medlem Fylkesskolestyret, Møre og Romsdal 1976-1977
  • Medlem Skoleutvalget ved Sunndal videregående skole 1976-1986
  • Medlem Hovedstyret for Folketrygdfondet 1984-1987, nestformann 1988-1990
  • Medlem Prestegårdstilsynet (en årrekke)

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Kristelig Folkeparti 1971-1973
  • Medlem Styret for Sunndal Kristelig Folkeparti 1972-1974
  • Formann KrFs U-hjelpsutvalg 1977-1982
  • Medlem Kristelig Folkepartis fiskeripolitiske utvalg 1979-1981
  • Medlem Styret for Kristelig Folkepartis Kvinner
  • Medlem Kristelig Folkepartis landsstyre (representant for KrFK)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Kasserer Hov fellesforening for Det norske misjonsselskap 1951-1963, formann 1964-1970, 1972-1974
  • Medlem Det norske misjonsselskaps kretsstyre for Møre og Romsdal 1961-1964, 1967-1970, 1972-1975, fra 1987
  • Diverse tillitsverv Kristelige og sosiale organisasjoner

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Forretningsbanken A/S, Trondheim 1975-1977
  • Medlem Styret for A/S Fiskekreditt fra 1984
  • Leder Sunndal frivillighetssentral 1996-1998
  • Medlem Sunndal Eldreråd     (1980- og 90-tallet), leder