Gjertsen, Astrid

Gjertsen, Astrid (1928-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Aust-Agder 1985-1989
Ansiennitet:
17 år, 328 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.09.1928
  • Datter av gårdbruker Senius Spaabæk (1886-1948) og hjemmeværende husmor Helga Mogensen (1890-1958)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Aust-Agder, 1969 - 1973, H.
  • Representant nr 3 for Aust-Agder, 1973 - 1977, H.
  • Representant nr 3 for Aust-Agder, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 2 for Aust-Agder, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 2 for Aust-Agder, 1985 - 1989, H.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 14.10.1981-30.09.1985, Tore A. Liltved møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1985-18.04.1986, Tore A. Liltved møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Sekretær, Samferdselskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

    1985-89

    Medlem, Sosialkomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1977-81

    Medlem, Protokollkomiteen av 1977, 10.11.1977 - 01.02.1979

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1974 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1973 - 1977

    1977-81

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1978 - 1981

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Forbruker- og administrasjonsdepartementet, 14.10.1981 - 18.04.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Gymnas Horsens 1944-1946
  • Realskoleeksamen 1944

Yrke

  • Husmor (hele det voksne liv)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tvedestrand formannskap 1967-1971, 1971-1975

Offentlige verv

  • Formann Lønns- og administrasjonsutvalget, Tvedestrand 1967-1975
  • Formann Byggekomiteen for Tvedestrand sykehjem 1969-1974
  • Formann Sykehusnemnda, Aust-Agder 1970-1975
  • Formann styret for fylkets sentralsykehus 1971-1975
  • Medlem Sentralsykehusets plankomite 1971-1975
  • Medlem Utvalget av 1971 for å vurdere reklamens samfunnsmessige betydning fra 1971
  • Varamedlem Prisrådet 1972-1981
  • Medlem Økonomi- og programutvalget under Landsdelskomiteen for Agder 1972-1973
  • Medlem Forbrukerrådet 1973-1979
  • Medlem Varefakta-komiteen 1974-1981
  • Nestformann Bransjerådet for kjøttbransjen 1974-1981
  • Leder Styret for Tvedestrand sykehjem 1974-1977
  • Medlem Statens oljevernråd 1975-1981
  • Varamedlem Statens sykehusråd 1975-1977
  • Medlem Statens fagråd for helsevesenet 1977-1981
  • Medlem Utvalget av 1977 til å utrede og vurdere strukturelle og økonomiske problemer i Oslo og Bergen 1977-1979
  • Medlem Oljevernrådet 1980-1982
  • Medlem Forsvarsrådet 1985-1986

Tillitsverv i partier

  • Formann Tvedestrand Høyrekvinner 1969-1973
  • Medlem Høyrekvinners landsstyre 1969-1972
  • Formann Tvedestrand Høyre 1972-1975
  • Medlem Høyres programkomité 1972-1973, 1976-1977
  • Medlem Høyres sentralstyre 1976-1986
  • 2. viseformann Høyre 1978-1982
  • Formann Valgkomiteen 1983-1985

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Norges husmorforbunds landsstyre 1968-1974
  • Kretsleder Aust-Agder krets av Norges husmorforbund 1968-1974
  • Medlem Styret for FN-sambandet for Sørlandet 1969-1974
  • Medlem Norske kommuners sentralforbunds sykehusutvalg 1971-1979
  • Ordfører 4-H rådet for Aust-Agder 1972-1974