Granheim, Asbjørn

Granheim, Asbjørn (1906-1977)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oppland 1969-1973
Ansiennitet:
4 år, 45 dager

Gå til bildegalleri

Granheim, Asbjørn har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 01.01.1906 i Nord-Aurdal, Oppland
  • Død 27.01.1977
  • Sønn av bonde Torleiv A. Granheim (1856-1946) og Ingebjørg Nilsdatter Tildheim (1863-1956)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Oppland, 1954 - 1957, B.
  • Vararepresentant nr 1 for Oppland, 1958 - 1961, B.
  • Vararepresentant nr 1 for Oppland, 1965 - 1969, Sp.
  • Representant nr 6 for Oppland, 1969 - 1973, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Protokollkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972
    Medlem, Administrasjonskomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973
    Varamedlem, Valgkomiteen, 07.11.1972 - 30.09.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Drev farsgården Granheim fra 1932

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1976

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Nord-Aurdal kommunestyre 1931-1934, varaordfører 1937-1941, 1945-1945, ordfører 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963, 1963-1967, 1967-1971
  • Medlem Nord-Aurdal formannskap 1934-1937, 1941-1945

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Oppland 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963
  • Medlem fylkesutvalg, Oppland 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963, 1963-1967, 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Ulnes boksamling 1932-1940
  • Medlem Arbeidsledighetsnemnda, Nord-Aurdal 1935-1937
  • Domsmann Lagmannsretten 1938-1940, 1945-1955
  • Varamedlem Fylkesskattestyret, Oppland 1938-1940, 1945-1952
  • Medlem Helserådet 1941, 1964-1971
  • Varamedlem Forliksrådet 1945-1951, medlem 1952-1971
  • Medlem Samarbeidsnemnda for elforsyningen for Valdres og Vestoppland 1948-1963
  • Medlem Tilsynsutvalget for Valdres jordbruks-, husmor- og yrkesskole 1952-1965
  • Medlem Fagstyret for jordbruksskolene 1952-1965
  • Medlem Elektrisitetsnemnda 1952-1974
  • Formann Representantskapet for Nord-Aurdal kraftlag A L 1952-1977
  • Medlem Representantskapet for Opplandskraft 1954-1977
  • Medlem Lagretten 1956-1977
  • Medlem Skolestyret 1960-1971
  • Medlem Regionplanrådet for Valdres 1967-1970
  • Medlem Tilsynskomiteen for Valdresbanen fra 1967

Tillitsverv i partier

  • Formann Oppland Sp 1962-1970

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Ungdomslaget Henrik Wergeland i Ulnes 1930-1933
  • Medlem Herredsforbundets fylkesmøter 1964-1971

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for avisen "Samhold" 1950-1974
  • Formann Styret for Christiania Bank og Kredittkasse, avdeling Fagernes 1960-1976
  • Formann for den private stølsvegen Stubbeseth-Brattåsen (i 1930-årene)