Lillås, Asbjørn

Lillås, Asbjørn (1919-1983)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Vestfold 1969-1973
Ansiennitet:
12 år, 30 dager

Gå til bildegalleri

Lillås, Asbjørn har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 19.04.1919 i Nøtterøy, Vestfold
  • Død 26.05.1983
  • Sønn av sjømann Nils Christian Larsen Lillås (1883-1959) og Agathe Christiane Olsen (1880-1958)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Vestfold, 1954 - 1957, A.
  • Vararepresentant nr 2 for Vestfold, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 1 for Vestfold, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 1 for Vestfold, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 1 for Vestfold, 1969 - 1973, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Delegat, FNs generalforsamling, 1968 -

    1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1970 - 1970

    1973-77

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1973 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse kurs i revisjon, sosialøkonomi, skipsbygging, arbeidsstudier og organisasjon m.v.
  • Middelskole 1936
  • Handelskole 1938
  • Wilton Park stipendiat 1967

Yrke

  • Ansatt ved Kaldnes mek. verksted A/S, Tønsberg fra 1937
  • Personalsjef 1958-1961

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Norges Krigsseilerforbunds merke

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nøtterøy kommunestyre 1951-1953
  • Medlem Nøtterøy formannskap 1953-1955, 1955-1959, 1959-1963, 1975-1979

Offentlige verv

  • Formann Lønnsnemnda 1959-1963
  • Formann Styret for Nøtterøy elektrisitetsverk 1959-1963
  • Varaordfører Representantskapet for Norges Brannkasse 1968-1975
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved A/S Årdal og Sunndal Verk 1974-1981
  • Medlem Rådet for Statens Fiskarbank 1976-1983
  • Medlem Bygdebok-komiteen

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Vestfold AUF 1945-1948
  • Formann Nøtterøy AUL 1948-1950
  • Formann Nøtterøy Arbeiderparti 1952-1955
  • Formann Vestfold Arbeiderparti 1958-1973

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann En Verden - Norge 1970-1972