Aure, Aud-Inger

Aure, Aud-Inger (1942-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som vararepresentant for
Møre og Romsdal 1989-1993
Ansiennitet:
1 år, 77 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 12.11.1942 i Averøy, Møre og Romsdal
  • Datter av fisker Anders Solenes (1909-1980) og husmor Marie Sandbukt (1917-1990)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Møre og Romsdal, 1985 - 1989, KrF.
  • Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1989 - 1993, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 16.10.1989-03.11.1990 for Kjell Magne Bondevik.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Nestleder, Kontrollkomiteen, 16.10.1989 - 03.11.1990
    Medlem, Justiskomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990
    Varamedlem, Valgkomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 07.11.1989 - 03.11.1990

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 16.10.1989 - 03.11.1990

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Justis- og politidepartementet, 17.10.1997 - 15.03.1999

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkehøyskole 1958-1959
  • Realskoleeksamen 1962
  • Etatsopplæring Postverket 1964
  • Examen artium 1981
  • Kurs og deleksamen ved distriktshøyskole 1982-1986
  • Godkjent regnskapsøkonom 1987
  • Cand.jur. 1993

Yrke

  • Postassistent 1962-1967
  • Regnskapsassistent, senere regnskapskonsulent i eget firma 1971-1984
  • Driftsleder og økonomikonsulent 1985-1993
  • Førstekonsulent hos Fylkesmannen i Møre og Romsdal 1993-1994
  • Distriktsarbeidssjef Kristiansund 1994-1995

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kristiansund bystyre 1979-1983
  • Ordfører Kristiansund kommunestyre 1995-1997

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 1983-1987, 1987-1991, 1991-1995

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Kristiansund 1974-1979
  • Formann Barnevernsnemnda 1979-1983
  • Medlem Bygningsrådet 1979-1983
  • Medlem Eldreomsorgsutvalget 1979-1983
  • Varamedlem Rådet for Statens Fiskarbank 1980-1985
  • Medlem Fiskeristyret, Møre og Romsdal 1983-1987
  • Medlem Nærings- og sysselsettingsstyret, Møre og Romsdal 1984-1988, leder 1988-1993
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved Den Norske Stats Oljeselskap a.s 1984-1988
  • Varamedlem Norges Banks Hovedstyre 1985-1989
  • Medlem Midt-Norsk oljeråd 1988-1989
  • Medlem Oljeutvalget, Møre og Romsdal 1988-1993
  • Leder Styringsgruppe for handlingsplan for kvinnerettede tiltak, Møre og Romsdal 1988-1990
  • Leder Styringsgruppe for å utarbeide handlingsplan for fiskerinæringen, Møre og Romsdal 1989-1990
  • Medlem Samferdselsutvalget, Møre og Romsdal 1991-1995
  • Medlem Sysselsettingsutvalget 1991-1992
  • Varamedlem Likestillingsrådet 1993-1996
  • Leder Likestillingsutvalget, Møre og Romsdal 1994-1995
  • Medlem Stortingets kontrollutvalg for etterretnings-, overvåkings- og sikkerhetstjeneste (EOS-utvalget) 1996-1997
  • Leder Det interdepartementale polarutvalg 1997-1999

Tillitsverv i partier

  • Medlem og sekretær Styret for Møre og Romsdal Kristelig Folkepartis Kvinner 1978-1981
  • Formann Kristiansund Kristelig Folkeparti 1980-1982
  • Medlem Kristelig Folkepartis Kvinners landsstyre 1982-1986, 1. nestleder 1986-1988, leder 1988-1994
  • Varamedlem Kristelig Folkepartis sentralstyre 1985-1988, medlem 1995-1997
  • Medlem Kristelig Folkepartis landsstyre 1986-1994
  • Medlem KrFs sentralstyre og arbeidsutvalg 1988-1994

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Kristiansund fellesforening for Det norske misjonsselskap 1978-1980
  • Medlem Kretsstyret Nordmøre krets av Indremisjonsselskapet 1978-1981