Wisløff Nilssen, Åse

Wisløff Nilssen, Åse (1945-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Hedmark 2001-2005
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 20.07.1945 i Vinger, Hedmark
  • Datter av skogsarbeider/småbruker Johan Østby (1901-1978) og husmor/småbruker Anna Sofie Knudsen (1908-1998)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Hedmark, 1997 - 2001, KrF.
  • Representant nr 8 for Hedmark, 2001 - 2005, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Justiskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Første nestleder, Forsvarskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 15.10.2003 - 30.09.2005
    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 28.10.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1999 -

    2001-2005

    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Skinnarbøl folkeskole, Vinger 1952-1959
  • Realskole, Kongsvinger 1959-1963
  • Glåmdal husmorskole, Kongsvinger 1963
  • Betanien sykepleierskole, Oslo 1964-1965
  • Hedmark fylkes sykepleierskole, Elverum 1966-1968
  • Laboratorieutdanning, Kongsvinger sykehus 1969-1970
  • Student ved Høgskolen i Hedmark fra 2005 (deltid)

Yrke

  • Skepleier, Fylkessykehuset i Kongsvinger 1968-1971
  • Sykepleier ved Menighetssøsterhjemmet, Oslo 1974-1975
  • Sykepleier ved Regionsykehuset i Tromsø 1975-1976
  • Sykepleier og sekretær hos hudlege Jørgen Wisløff Nilssen 1978-1984
  • Sykepleier ved Sentralsjukehuset i Rogaland 1982-1984
  • Sykepleier i Hjemmesykepleien, Kongsvinger kommune 1984-1986
  • Sykepleier ved Hov alders- og sykehjem, Kongsvinger 1986-1991

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • FN-veteranenes hederstegn i sølv med diplom - for stor innsats for freds- og veteranarbeid 2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Kongsvinger kommunestyre 1987-1991
  • Medlem Kongsvinger formannskap 1991-1995, varamedlem 2007-2011

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hedmark 1987-1991, 1995-1997

Offentlige verv

  • Medlem Helse- og sosialutvalget, Kongsvinger 1987-1991
  • Medlem Hovedutvalget for kultur og fritid, Hedmark 1987-1991
  • Medlem Turnéorganisasjon Hedmark 1988-1991
  • Leder Oppvekstutvalget, Kongsvinger 1988-1989
  • Medlem Festspillene i Elverum 1988-1991
  • Medlem Hovedutvalget for undervisning, Kongsvinger 1991-1995
  • Leder Styringsgruppa for Frisk Fokus helsesenter, Kongsvinger 1993-1995
  • Medlem Funksjonshemmedes råd, Kongsvinger 1995-1997, 2006-2007, leder fra 2008
  • Medlem Styret for Glåmdal Pedagogisk-Psykologisk Tjeneste 1995-1997 (fylkestingets representant)
  • Medlem Hovedutvalget for utdanning, Hedmark 1995-1997
  • Leder Fylkesrådet for funksjonshemmede 1995-1997
  • Medlem Høgskolestiftelsen i Kongsvinger 1997-2004
  • Medlem Forsvarspolitisk utvalg 2006-2007
  • Varamedlem Ombudsmannsnemnda for Forsvaret og Ombudsmannsnemnda for sivile vernepliktige 2006-2013
  • Varamedlem Oppvekstkomiteen, Kongsvinger fra 2007
  • Medlem Helse- og omsorgskomiteen, Kongsvinger fra 2007
  • Varamedlem Riksvalgstyret 2009-2013
  • Medlem Ombudsmannsnemnda for Forsvaret fra 2014

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Kongsvinger KrF 1985-1989
  • Medlem Styret for Hedmark KrF 1986-1988, 1997-2005
  • 2. nestleder Hedmark KrF 1988-1990, fylkessekretær 1991-1997
  • Medlem KrFs landsstyre 1990-1991
  • Medlem Kristelig Folkepartis Kvinners Sentralstyre 1998-2002
  • Medlem Styret for KrFs studieforbund 1999-2003
  • Medlem Kristelig Folkepartis Kvinners Programkomite 1999-2000
  • Medlem Kristelig Folkepartis Kvinners Valgkomite 2002-2004
  • Medlem Valgkomiteen i KrF 2003-2005
  • Varamedlem Kristelig Folkepartis landsstyre 2003-2005

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Lokallagstyre Norsk Dysleksiforbund i Tromsø, Stavanger, Kongsvinger 1981-1992
  • Medlem Funksjonshemmedes fellesorganisasjon Tromsø, Stavanger, Kongsvinger 1982-1991
  • Medlem Norsk Bonde- og småbrukarlag 1984-1997
  • Nestleder De Eldres Boligspareklubb (DES-klubben) 1984-1986
  • Tillitsvalgt Sykepleierforbundet 1985-1986
  • Medlem Landsstyret i Norsk Dysleksiforbund 1992-1996
  • Forbundsleder Norsk Dysleksiforbund 1996-2002
  • Medlem Representantskapet i Funksjonshemmedes fellesorganisasjon 1996-2002
  • Medlem Arbeidsutvalget i Sentralt Brukerforum 2000-2002
  • Medlem Rådet i Nasjonalforeningen Demensforbundet fra 2007
  • Medlem Skadde i Internasjonale Operasjoner (SIOPS) fra 2009

Andre administrative verv

  • Medlem Rådet for Kvinneuniversitetet i Løten 2002-2006