Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Gjerde, Bjartmar ( 1931-2009 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for Oslo 1965-1969

Gjerde, Bjartmar har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 06.11.1931 i Sande, Møre og Romsdal
Død 28.11.2009
Sønn av småbruker Hjalmar Gjerde (1902-1979) og hjemmeværende Astrid Øvrelid (1907-1993)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 6 for Oslo, 1965 - 1969, A.

Medlemskap i regjering

Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 17.03.1971 - 18.10.1972
Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 16.10.1973 - 15.01.1976
Statsråd, Industridepartementet, 15.01.1976 - 11.01.1978
Statsråd, Olje- og energidepartementet, 11.01.1978 - 03.10.1980

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkehøyskole 1950
  • Studieopphold ved Harvard University 1964

Yrke

  • Journalist Sunnmøre Arbeideravis 1948-1953
  • Redaktør Fritt Slag 1953-1958
  • Kringkastingssjef (NRK) 1981-1989
  • Arbeidsdirektør 1989-1995
  • Rådgiver i Kommunal- og arbeidsdepartementet 1995-1997

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Statens ungdomsråd 1958-1961
  • Medlem Kringkastingsrådet 1963-1974
  • Medlem Norsk kulturråd 1965-1985
  • Medlem Voksenopplæringsrådet 1966-1971
  • Medlem Totalforsvarets sambandsnemnd 1981-1989 (ved saker som berører NRK)
  • Medlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens pressetjeneste i krig 1981-1989
  • Medlem Styret for Distriktenes utbyggingsfond 1989-1992

Tillitsverv i partier

  • Formann AUF 1958-1961
  • Sekretær Det norske Arbeiderpartis stortingsgruppe 1961-1962
  • Vararepresentant Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1962-1972, medlem 1972-1981
  • Formann Oslo Arbeiderparti 1969-1972

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sjefssekretær Arbeidernes Opplysningsforbund 1963-1981

Litteratur

Onarheim, Onar og Bjartmar Gjerde: "Industrien og Nordsjøen.", i Industriforum, Oslo 1976
Lindboe, Rudolf og Bjartmar Gjerde: "Industriutvikling og energitilgang - muligheter og konsekvenser.", i Industriforum, Oslo 1979
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget