Brørby, Berit

Brørby, Berit (1950-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oppland 2005-2009
Ansiennitet:
24 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 05.12.1950 i Oslo
  • Datter av snekker Kjell Brørby (1929-1997) og inkassosekretær Guro Lund (1927-2013)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Oppland, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 2 for Oppland, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 3 for Oppland, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 2 for Oppland, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 2 for Oppland, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 2 for Oppland, 2005 - 2009, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1985-89

    Sekretær, Odelstinget, 13.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Sekretær, Odelstinget, 10.10.1989 - 30.09.1993

    2001-2005

    Visepresident, Odelstinget, 09.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    President, Odelstinget, 10.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 16.12.1996 - 30.09.1997
    Leder, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997

    1997-2001

    Leder, Kommunalkomiteen, 28.03.2000 - 30.09.2001
    Medlem, Valgkomiteen, 23.03.2000 - 30.09.2001
    Medlem, Kommunalkomiteen, 22.03.2000 - 28.03.2000
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1997 - 22.03.2000
    Leder, Fullmaktskomiteen, 01.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Leder, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005

    2005-2009

    Leder, Fullmaktskomiteen, 01.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1989-93

    Varamedlem, Stortingets administrasjonsstyre, 01.10.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Leder, Arbeidsgruppe for å vurdere stortingsrepresentantenes godtgjørelsesordninger, 25.01.1996 - 04.06.1996

    1997-2001

    Leder, Utvalget for å vurdere stortingsrepresentantenes arbeidsvilkår, 06.04.2000 - 22.03.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 17.12.2001 - 01.01.2002
    Leder, Utvalg for å foreta en gjennomdrøfting av ulike forhold og godtgjørelser knyttet til vervet som stortingsrepresentant, 09.01.2003 - 05.06.2003

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1990 -

    1993-97

    Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 28.10.1997 - 31.12.1997
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 01.01.1998 - 30.03.2000
    Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 30.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.2001 - 31.12.2001
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 01.01.2002 - 30.09.2002
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2002 - 31.12.2003
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2003 -
    Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 01.01.2004 - 30.09.2005

    2005-2009

    Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 20.10.2005 - 31.12.2005
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 01.01.2006 - 31.12.2007
    Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 01.01.2008 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1993-97

    Sekretær gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1993 - 25.10.1996
    Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 25.10.1996 - 30.09.1997

    1997-2001

    Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1997 - 17.10.1997
    Sekretær gruppestyret, Arbeiderpartiet, 17.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.10.2003 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.2005 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskoleeksamen 1968
  • Div. kurs sekretærskole, EDB programmering, personaladm., EDB tekstbehandling 1974-1978
  • Handelsskole 1980

Yrke

  • Butikkekspeditør 1970-1971
  • Kontorsekretær Norema A/S 1976-1980
  • Personalsekretær og personlig sekretær for divisjonsdirektøren i Norema A/S 1980-1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Jevnaker kommunestyre 1979-1983

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Oppland 1979-1983
  • Medlem fylkesutvalg, Oppland 1983-1987

Offentlige verv

  • Varamedlem Skolestyret, Jevnaker 1976-1978, medlem 1978-1979
  • Medlem Helserådet, Jevnaker 1980-1983
  • Sekretær Budsjettutvalget, Oppland 1980-1983
  • Medlem Distriktsprogramrådet for NRK Oppland 1982-1983, formann 1984-1987
  • Medlem Styret for Hadeland Energiverk 1984-1987
  • Medlem Styret for Lågenplan, Oppland 1984-1987
  • Medlem Reiselivsrådet 1984-1987
  • Nestformann Valgnemnda 1984-1986
  • Formann Stønadsutvalget 1984-1986
  • Medlem Styret for INKO-tjenesten i Oppland 1984-1986
  • Formann Ressurs- og næringsstyret 1984-1986
  • Medlem Finansutvalget 1984-1986
  • Formann Teknisk hovedstyre 1984-1988
  • Nestformann Nærings- og sysselsettingsstyret, Oppland 1984-1986
  • Medlem Rådgivende utvalg i saker om konkurransevridning 1992-1995
  • President Nordisk råd 1998
  • Medlem Utvalget for kunstnerisk utsmykning i Stortinget fra 2001
  • Leder Riksvalgstyret 2009-2013
  • Medlem Styret for domstoladministrasjonen fra 2009
  • Medlem Utvalg som skal gjennomgå skjermede virksomheters rolle og plass i arbeidsmarkedspolitikken fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Jevnaker A 1978-1980, 1984-1985, 1. varamedlem 1985-1986
  • Medlem Representantskapet i Jevnaker A 1979-1986
  • Kasserer Jevnaker A 1981-1983, leder 2001-2002
  • Medlem Samarbeidsutvalg Arbeiderpartiene på Hadeland 1982-1986
  • Nestformann og sekretær Oppland DNAs fylkestingsgruppe 1984-1987
  • Medlem Oppland DNAs næringspolitiske utvalg 1984-1986

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Jevnaker AOF 1977-1983
  • Klubbformann Handel og kontor avd. Norema A/S 1978-1980, sekretær 1983-1985
  • Sekretær Handel og kontor avd. 64 1982-1986
  • Varamedlem Handel og kontors landsstyre 1984-1986
  • Medlem Styret for Helse og Rehabilitering fra 2004
  • Medlem Styret for Krisesenteret i Hønefoss fra 2005
  • Nestleder Hørselshemmedes Landsforbund fra 2009
  • Leder Ménièreutvalget

Andre administrative verv

  • Formann Styret i Jevnaker felles bedriftshelsetjeneste 1982-1985
  • Medlem Bedriftsforsamlingen i Norema A/S 1983-1985
  • Medlem Styret for Oppland Industriselskap A/S 1984-1987
  • Varamedlem Stiftelsen Østlandsforskning 1984-1986
  • Nestleder Styret i Rachel Grepp-heimen 1989-1992, leder 1992-1995