Berthelsen, Bernhard

Berthelsen, Bernhard (1897-1964)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Kjøpstedene i Telemark og Aust-Agder fylker (Arendal, Brevik, Grimstad, Kragerø, Notodden, Porsgrunn, Risør, Skien) 1950-1953
Ansiennitet:
8 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Berthelsen, Bernhard har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 16.03.1897 i Sør-Audnedal, Vest-Agder
  • Død 25.08.1964
  • Sønn av sjømann Bendik Theodor Berthelsen (1865-1933) og Anne Regine Andersen (1864-1939)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Kjøpstedene i Telemark og Aust-Agder fylker (Arendal, Brevik, Grimstad, Kragerø, Notodden, Porsgrunn, Risør, Skien), 1945 - 1949, V.
  • Representant nr 4 for Kjøpstedene i Telemark og Aust-Agder fylker (Arendal, Brevik, Grimstad, Kragerø, Notodden, Porsgrunn, Risør, Skien), 1950 - 1953, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Sekretær, Administrasjonskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Sekretær, Administrasjonskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1953 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1950-53

    Medlem gruppestyret, Venstre, 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1914

Yrke

  • Kontorbetjent II 1917
  • Tollassistent 1919
  • Tollkontrollør 1928
  • Midlertidig kontorsjef ved fylkesarbeidsnemnda 1945
  • Tollinspektør i Arendal 1946
  • Distriktssjef i Bergen tolldistrikt 1951-1957
  • Driftssjef i Tolldirektoratet 1957-1964

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Arendal formannskap 1934-1937, 1937-1940
  • Medlem Arendal bystyre 1940-1944, 1945-1946
  • Medlem Bergen bystyre 1955-1959

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Trygdekassa, Arendal 1936-1937
  • Domsmann Byretten 1937-1941
  • Medlem Arbeidsløshetsnemnda, Arendal 1939-1946
  • Formann Kontrollnemnda, Arendal 1939-1946
  • Medlem Nemnda for alderstrygd 1941-1943, 1945-1946
  • Medlem Befalsutvalget under Forsvarskommisjonen 1946
  • Medlem Havnestyret, Arendal 1947-1951
  • Nestformann Komiteen om tollvesenets administrasjon 1948
  • Varamedlem Havnestyret, Bergen 1956-1959
  • Medlem Plankomiteen for nytt rådhus, Bergen fra 1956
  • Formann Byggekomiteen for Drammen tinghus 1960-1963

Tillitsverv i partier

  • Formann Styret for Arendal venstrelag 1932-1939
  • Formann Oslo Venstres Råd 1961-1962

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Idrettsklubben Grane, Arendal 1930-1934
  • Formann Aust-Agder distriktslag for idrett
  • Medlem Norges fotballforbunds dommerkomité