Fjose, Bergfrid

Fjose, Bergfrid (1915-2004)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1973-1977
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Fjose, Bergfrid har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 31.03.1915 i Ullensvang, Hordaland
  • Død 13.05.2004
  • Datter av sokneprest Jon Mannsåker (1880-1964) og Nanny Stueland (1881-1966)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Hordaland, 1969 - 1973, KrF.
  • Representant nr 6 for Hordaland, 1973 - 1977, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 18.10.1972-30.09.1973, Gunnar Mjånes møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1973-16.10.1973, Magne Haldorsen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 22.04.1971
    Medlem, Protokollkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972
    Medlem, Valgkomiteen, 22.04.1971 - 18.10.1972

    1973-77

    Formann, Administrasjonskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1969 - 1969
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 18.10.1972
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1970 -

    1973-77

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 16.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Sosialdepartementet, 18.10.1972 - 16.10.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1935
  • Lærerskoleeksamen 1938
  • Lesepedagogeksamen 1963

Yrke

  • Pensjonist
  • Lærer ved Valdres folkehøgskule 1938-1943
  • Lærer i Kvam 1947-1949
  • Husmor på Ungdomsheimen, Kvamskogen 1949-1951
  • Lærer på Voss 1952-1957
  • Lærer i Årdal 1959-1967

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Flyktning i Sverige 1943-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kvam kommunestyre 1951-1952
  • Medlem Årdal kommunestyre 1959-1963
  • Medlem Fana kommunestyre 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem A/S Vinmonopolets råd 1964-1978
  • Formann Fana helselag 1967-1969
  • Medlem Skolestyret, Fana 1968-1972
  • Formann Statens husmorferieutvalg 1969-1972
  • Medlem Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen 1971-1981
  • Leder Styret for Statens attføringsinstitutt i Bergen 1977-1982
  • Medlem Utval til å greie ut massemediespørsmål 1977-1982
  • Nestformann A/S Vinmonopolets bedriftsforsamling 1978-1982
  • Observatør Utvalget for rustningskontroll og nedrustning 1978-1981
  • Varamedlem Rådet for sosialarbeiderutdanning 1979-1983
  • Medlem Kulturstyret, Voss 1979-1983
  • Medlem Det kriminalitetsforebyggende råd 1980-1984
  • Varaformann Dagspresseutvalget av 1980 1980-1982
  • Medlem Hovedkomiteen for lokalforvaltningen 1980-1982
  • Varamedlem Barneombudets råd 1981-1984
  • Medlem Etterprøvingsutvalg for medisinsk-genetiske servicefunksjoner fra 1988
  • Medlem Statens eldreråd 1989-1991
  • Medlem Inntektsutvalget (underutvalg under Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen)
  • Medlem Mellomkirkelig råds komité for internasjonale spørsmål

Tillitsverv i partier

  • Formann Fana Kristelig Folkeparti 1968-1969
  • Æresmedlem Kristelig Folkeparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Speiderleder Voss 1933-1934, 1953-1957
  • Speiderleder Årdal 1958-1965
  • Leder For Sogn og Fjordane krins av Norges husmorforbund 1961-1965
  • Medlem Husmorforbundet sitt landsstyre 1961-1965
  • Varamedlem Styret for Avholdsfolkets Landsnemnd 1970-1974, medlem 1974-1976, nestformann 1976-1982
  • Leder Styret for Avrusningsklinikken i Sandviken (Blå Kors Bergen) 1977-1981
  • Medlem Rådet for Aksjonen mot Atomvåpen fra 1979
  • Formann Voss misjonslag fra 1985
  • Formann Voss mållag fra 1986, nestformann
  • Leder Stortingets avholdsgruppe
  • Leder Styret for Løvebakken mållag
  • Formann Voss fråhaldslag

Andre administrative verv

  • Varamedlem Hovedstyret for Diakonhjemmet 1974-1978, medlem 1978-1982
  • Varaleder Rådet for Fondet for forskning og folkeopplysning om edruskap (Scharffenbergfondet) 1974-1976, leder fra 1976
  • Medlem Komiteen for internasjonale spørsmål under Mellomkirkelig Råd 1975-1982
  • Medlem Nedrustningsutvalget i Komiteen for internasjonale spørsmål under Mellomkirkelig Råd 1975-1982

Litteratur

  • Fjose, Bergfrid: Salmebok for born, Dreyer 1970
  • Fjose, Olav: Bergfrid, Oslo 1988