Ingvaldsen, Bernt

Ingvaldsen, Bernt (1902-1985)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1969-1973
Ansiennitet:
27 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Ingvaldsen, Bernt har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 12.10.1902 i Trondheim, Sør-Trøndelag
  • Død 24.04.1985
  • Sønn av telegrafkasserer og kaptein Ingvald Ingvaldsen (1868-1928) og husmor Edvarda Carstens Holtermann (1874-1923)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Kjøpstedene i Buskerud fylke (Drammen, Hønefoss, Kongsberg), 1945 - 1949, H.
  • Representant nr 2 for Kjøpstedene i Buskerud fylke (Drammen, Hønefoss, Kongsberg), 1950 - 1953, H.
  • Representant nr 3 for Buskerud, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 3 for Buskerud, 1958 - 1961, H.
  • Representant nr 3 for Buskerud, 1961 - 1965, H.
  • Representant nr 3 for Buskerud, 1965 - 1969, H.
  • Representant nr 3 for Buskerud, 1969 - 1973, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1965-69

    President, Stortinget, 08.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    President, Stortinget, 08.10.1969 - 01.10.1972
    Visepresident, Stortinget, 02.10.1972 - 30.09.1973

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Universitets- og fagskolekomiteen, 13.12.1945 - 03.06.1949
    Medlem, Skog- og vassdragskomiteen, 03.06.1949 - 10.01.1950
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 21.07.1949 - 09.12.1949

    1950-53

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1950 - 10.01.1954
    Nestformann, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 23.01.1950 - 28.06.1952
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 28.06.1952 - 10.01.1954
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953

    1954-57

    Nestformann, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958
    Nestformann, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957

    1958-61

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Nestformann, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Formann, Militærkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Valgkomiteen, 03.10.1963 - 30.09.1965

    1965-69

    Formann, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Militærkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Forsvarskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Forsvarskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Formann, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Medlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 29.05.1946 - 10.01.1950
    Medlem, Granskningsutvalget vedr. finansieringen av de politiske partier, 04.03.1949 - 08.07.1949

    1954-57

    Medlem, Spesialkomité om Statsselskapskommisjonen av 1955, 15.11.1955 - 17.06.1957

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1957 -

    1958-61

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1959 -

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1962 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1964 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1954-57

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1958 - 01.10.1958
    Nestformann gruppestyret, Høyre, 01.10.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Nestformann gruppestyret, Høyre, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1969 - 30.09.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1920
  • Praksis til NTH 1921
  • Eksamen NTH 1925

Yrke

  • Assistent ved NTHs elektrotekniske laboratorium 1926-1929
  • Konstruktør ved A/S National industri 1929
  • Sjef for A/S Nationals fabrikk i Drammen 1932-1949
  • Administrerende direktør for A/S Nationals fabrikk i Drammen 1949-1968
  • Overtok A/S Wessels Kabelfabrikk, Drammen 1968

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • NIF's hederstegn 1950

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Drammen bystyre 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Drammen kommunale lysverk 1945-1954
  • Medlem Byggerådet, Drammen 1946-1948
  • Varaordfører Representantskapet for A/S Årdal og Sunndal Verk 1946-1966
  • Medlem Bransjerådet for elektroteknisk industri 1951-1957
  • Medlem Hovedstyret, Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen 1955-1975
  • Medlem Nordisk samarbeidsutvalg for fredelig utnyttelse av atomenergien fra 1956
  • Medlem Nobelkomiteen 1967-1970, viseformann 1970-1975
  • Formann Utvalg til å utrede de spesielle problemer som knytter seg til konstitusjonelt ansvar i forbindelse med delegert forvaltningsmyndighet m v av 1969 fra 1969

Tillitsverv i partier

  • Viseformann Drammen Høyre 1945-1947
  • Medlem Styret for Drammen Høyre 1947-1949
  • 1. viseformann Høyre 1954-1962
  • Medlem Høyres sentralstyre 1962-1974

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Representantskapet i Norsk Ingeniørforening 1939-1940
  • Formann Drammen polytekniske forening 1942-1944
  • Medlem Styret i Arbeidsgiverforening for Mekaniske verksteders landsforening 1953-1955
  • Varaformann Norsk Ingeniørforening, Drammen avdelingen

Andre administrative verv

  • Medlem Drammens Handelskammer 1937-1945