Høie, Bent

Høie, Bent (1971-)

Parti:
Høyre
Representant
for Rogaland 2013-2017
Ansiennitet:
15 år, 9 dager

Gå til bildegalleri

Stensland, Sveinung møter fast for Høie, Bent.

Biografi

Personalia

  • Født 04.05.1971 i Randaberg, Rogaland
  • Sønn av pensjonist Kurt Høie (1942-) og pensjonist Solveig Vistnes (1943-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Rogaland, 1993 - 1997, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1997 - 2001, H.
  • Representant nr 1 for Rogaland, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 3 for Rogaland, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 3 for Rogaland, 2009 - 2013, H.
  • Representant nr 1 for Rogaland, 2013 - 2017, H.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 08.04.2000 etter Jan Johnsens død.
  • Medlem av Regjeringen fra 16.10.2013, Sveinung Stensland møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 04.05.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 01.11.2001 - 30.09.2005
    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 01.11.2001
    Medlem, Sosialkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Leder, Helse- og omsorgskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2004 - 16.10.2013
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 06.11.2001 - 30.09.2005
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 26.10.2001 - 30.09.2002

    2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 28.01.2008 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Medlem gruppestyret, Høyre, 08.05.2010 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Helse- og omsorgsdepartementet, 16.10.2013 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole, Randaberg 1978-1987
  • Randaberg videregående skole, handel og kontor 1987-1990
  • 2-årig studie i hotelladministrasjon, Norsk hotellhøgskole 1991-1993
  • Grunnfag jus, UiB 1991

Yrke

  • Diverse jobber ved Sola Strand Hotell (periodevis mellom 1990 og 1994)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Randaberg kommunestyre 1991-1995
  • Medlem Stavanger kommunestyre 1999-2003

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Rogaland 1991-1995, 1995-1999
  • Medlem fylkesutvalg, Rogaland 1999-2000

Offentlige verv

  • Medlem Komiteen for helse- og sosialsaker, Rogaland 1991-1999
  • Nestleder Skolestyret, Randaberg 1991-1995
  • Varamedlem Fylkeslandbruksstyret i Rogaland 1991-1995, medlem 1995-1999
  • Varamedlem Styret for Høgskolen i Stavanger 1996-1999
  • Varamedlem Kringkastingsrådet 1998-2000
  • Medlem Kommunalstyret for helse- og sosiale tjenester, Stavanger 1999-2000
  • Medlem Styret for Rogaland Kunnskapspark 2000-2001
  • Leder Styret for Stavanger Forum A/S 2000-2005
  • Varamedlem Universitetsfondet, Rogaland 2000-2001
  • Varamedlem Styret for Stavanger Interkommunale Havnevesen 2000-2001
  • Medlem Styret for Offshore Northern Seas (ONS) 2000-2007

Tillitsverv i partier

  • Leder Rogaland Unge Høyre 1990-1992
  • Medlem Sentralstyret i Unge Høyre 1993-1995
  • Valgkampsekretær Rogaland Høyre 1993-1995, nestleder 1997-1999, fra 2007
  • Politisk rådgiver Stavanger Høyres bystyregruppe 1995-1999
  • Leder Stavanger Høyre 2000-2002
  • Medlem Høyres arbeidsutvalg 2008-2010
  • 2. nestleder Høyre fra 2010

Andre administrative verv

  • Leder Styret for stiftelsen Dysleksiforskning 2000-2006