Rognerud, Berte

Rognerud, Berte (1907-1997)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Oslo 1969-1973
Ansiennitet:
19 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Rognerud, Berte har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 29.03.1907 i Østre Toten, Oppland
  • Død 27.01.1997
  • Datter av gårdbruker Anton Halvorsrud (1863-1940) og Petra Hveem (1865-1937)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Oslo, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 2 for Oslo, 1958 - 1961, H.
  • Representant nr 4 for Oslo, 1961 - 1965, H.
  • Representant nr 4 for Oslo, 1965 - 1969, H.
  • Representant nr 4 for Oslo, 1969 - 1973, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1958 - 17.04.1959
    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Protokollkomiteen, 27.01.1958 - 17.04.1959
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 17.04.1959 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Nestformann, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Formann, Protokollkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972
    Medlem, Administrasjonskomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1958-61

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1962 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1963 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1963 - 1963

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1969 - 1969
    Formann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973
    Delegat, FNs generalforsamling, 1972 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1961-65

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Varamedlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1969 - 30.09.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1923
  • Husmorskole 1925
  • Vinterlandbruksskole 1928
  • Statens kvinnelige industriskole 1928

Yrke

  • Assistent i Statistisk Sentralbyrå 1929-1932
  • Assistent ved Oslo arbeidskontors landbruksavdeling 1932-1936
  • Bestyrer ved Oslo arbeidskontors landbruksavdeling 1936-1969

Verv

Offentlige verv

  • Varamedlem Forbrukerrådet 1957-1959
  • Medlem Kringkastingsrådet 1961-1970
  • Medlem Programutvalget 1961-1970
  • Medlem Utviklingshjelpens råd 1962-1968
  • Medlem Styret for Nordens Hus i Reykjavik 1969-1977
  • Formann Styret for Norges Kommunal- og Sosialskole 1970-1980

Tillitsverv i partier

  • Medlem Høyres programutvalg 1955-1958
  • Medlem Arbeidsutvalget i Høyre 1958-1975
  • Medlem Høyres landsstyre 1958-1970
  • 2. viseformann Høyrekvinners Landsforbund 1958-1962, 1. viseformann 1962-1966, formann 1966-1975
  • Vararepresentant Høyres sentralstyre 1958-1962, medlem 1962-1976

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Kommunale funksjonærers landsforbund 1948-1952
  • Medlem Styret i For Oslo kommunale funksjonærers forening 1948-1950
  • Formann Styret i Norges kvinnelige agronomlag 1950-1963
  • Varaformann Oslo kommunale funksjonærers forening 1950-1952
  • Representant Norges Bondekvinnelags representant i Kvinners frivillige beredskaps hovedkomité 1951-1962
  • Formann Kommunale funksjonærers landsforbund 1952-1962
  • Formann Funksjonærenes sentralorganisasjon - Kommuneseksjonen 1957-1960
  • Viseformann Norges Bondekvinnelag 1958-1959
  • Medlem Arbeidsstyret i Norske Kvinners Nasjonalråd 1959-1964
  • Medlem Selskapet for Norges Vel 1959-1977
  • Personlig varamedlem Norges Vel 1962-1970 (personlig varamedlem for preses)
  • Medlem Direksjonen Norges Vel 1970-1977