Galtung, Bjørg Hope

Galtung, Bjørg Hope (1942-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Hordaland 1997-2001
Ansiennitet:
4 år, 7 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 13.09.1942 i Bremanger, Sogn og Fjordane
  • Datter av prest Ivar R. Slaattelid (1904-1976) og husmor Borghild Hope (1913-2007)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1981 - 1985, Sp.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1993 - 1997, Sp.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1997 - 2001, Sp.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1993-97

    2. varapresident, Stortinget, 11.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Medlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 04.11.1993 - 31.12.1994
    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 01.01.1995 - 30.09.1997
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1996 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnkurs Valgobservasjon, UiB 1998
  • Deler av grunnkurs Tysk fjernundervisning 1998
  • Os realskole 1959
  • Hordaland fylkeskommunale gymnas 1961
  • Bergen Lærerskole 1964
  • Engelsk grunnfag, Sagene Lærerskole 1970

Yrke

  • Lærer Torsnes to-delte barneskole 1961-1962
  • Lærer Jondal barne- og ungdsomsskule 1964-1970
  • Lærer Torsnes udelte barneskule 1970-1980
  • Regnskapsfører Folgefonn Maskin 1976-1983
  • Rektor Herand skule 1998-1998

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommunenes Sentralforbunds medalje 2003

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Jondal kommunestyre 1979-1983, 1983-1987, 1987-1991, 1991-1993

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Hordaland 1983-1987

Offentlige verv

  • Medlem Kulturstyret, Jondal 1976-1979
  • Medlem Nærings- og sysselsettingsnemnda, Hardangerregionen 1980-1993
  • Varamedlem Statens idrettsråd 1981-1984, medlem 1985-1987
  • Varamedlem Styret for INKO-tjenesten i Hordaland 1984-1989
  • Medlem Hovedkomiteen for Lokalforvaltningen 1985-1989
  • Medlem Nærings- og sysselsettingsstyret, Hordaland 1988-1991
  • Medlem Styret for Haukeland Sykehus 1989-1995
  • Medlem Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1990-1996

Tillitsverv i partier

  • Revisor Jondal Sp 1976-2003
  • Studieleder Hordaland Sp 1982-1987, nestleder 1988-1999

Tillitsverv i organisasjoner

  • Varamedlem Styret for Vasskraftkommunar (LVK) 1983-1997
  • Medlem Fylkesstyret for Kommunenes Sentralforbund 1984-1993
  • Medlem NORDEMs beredskapsgruppe fra 1997

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Den norske Creditbank 1988-2002