Hanssen, Bjarne Håkon

Hanssen, Bjarne Håkon (1962-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Nord-Trøndelag 2005-2009
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 01.11.1962 i Namsos, Nord-Trøndelag
  • Sønn av kontorsjef Henry Hanssen (1933-) og butikkmedarbeider Hilfrid Johannessen (1935-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Nord-Trøndelag, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 1 for Nord-Trøndelag, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 1 for Nord-Trøndelag, 2005 - 2009, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 17.03.2000-30.09.2001, Karin Kjølmoen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2001-19.10.2001, Jon Olav Alstad møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 17.10.2005-30.09.2009, Arild Grande møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Næringskomiteen, 21.10.1997 - 17.03.2000
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 17.03.2000

    2001-2005

    Første nestleder, Sosialkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Varamedlem, Europautvalget, 06.11.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 19.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Landbruksdepartementet, 17.03.2000 - 19.10.2001
    Statsråd, Arbeids- og sosialdepartementet, 17.10.2005 - 31.12.2005
    Statsråd, Arbeids- og inkluderingsdepartementet, 01.01.2006 - 20.06.2008
    Statsråd, Helse- og omsorgsdepartementet, 20.06.2008 - 20.10.2009
    Bestyrende statsråd, Arbeids- og inkluderingsdepartementet, 02.10.2009 - 20.10.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Namsos videregående skole 1981
  • Levanger Lærerhøgskole, allmennlærerutd. 1985

Yrke

  • Seniorrådgiver First House
  • Bestyrer Klingenbergheimen HVPU 1987-1989
  • Rådmann Fosnes kommune 1989-1991

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nord-Trøndelag 1983-1987, 1987-1991, 1991-1995, fylkesordfører 1995-1997

Offentlige verv

  • Leder Landsdelsutvalget for Nord-Norge og Nord-Trøndelag 1995-1997

Tillitsverv i partier

  • Leder Nord-Trøndelag AUF 1980-1982
  • Gruppeleder A's fylkestingsgruppe i Nord-Trøndelag 1991-1995
  • Medlem DNAs sentralstyre 2002-2009
  • Leder Arbeidsgruppe for Europadebatt 2003-2005 ("Arbeiderpartiets interne EU-utvalg")

Litteratur

  • Hanssen, Bjarne Håkon (red.), Espen Grønli m.fl.: Mat på norsk, Kom Kristiansund 2003