Hildeng, Britt

Hildeng, Britt (1943-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oslo 2005-2009
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 14.04.1943 i Oslo
  • Datter av lufthavnbetjent Oskar Eugen Hildeng (1909-1993) og koldjomfru Aashild M. W. Loddengaard (1908-1993)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Oslo, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 16 for Oslo, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 10 for Oslo, 2005 - 2009, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1997 - 22.03.2000
    Medlem, Finanskomiteen, 22.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Sosialkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2000 -

    2001-2005

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 20.10.2005 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Cand.polit., UiO 1969
  • Rasjonaliseringsdirektoratets grunnopplæring i effektiviseringsarbeid 1971
  • Doktorand ved NORDPLAN 1983-1987

Yrke

  • Ansatt ved Arbeidernes pressekontor og i Arbeiderbladet 1963-1968
  • Konsulent i Statens rasjonaliseringsdirektorat 1970-1972
  • Ansatt ved Norges kommunal- og sosialhøgskole fra 1973 (permisjon fra 1991)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1971-1975, 1995-1997
  • Varamedlem Oslo formannskap 1975-1979, medlem 1991-1995

Offentlige verv

  • Medlem Boligutvalget 1971-1975
  • Medlem Rådet for NORAD 1974-1977
  • Medlem Kulturutvalget 1975-1979
  • Medlem Skolestyret 1975-1979
  • Medlem Styret for NORDPLAN 1983-1987, 1990-1993
  • Medlem Arbeidsutvalget for RSU - Rådet for sosialarbeiderutdanning 1983-1987
  • Medlem Rådet for sosialarbeiderutdanning 1983-1986
  • Medlem Styret for Vestfjordens avløpsselskap 1992-1994
  • Medlem Styret for Stor-Oslo lokaltrafikk A/S 1992-1993
  • Nestleder Samferdsels- og miljøkomiteen 1992-1994 (kommunalråd)
  • Medlem Helse- og sosialkomiteen, Oslo 1992 (kommunalråd)
  • Medlem Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1993-1997
  • Medlem Forretningsutvalget 1994-1997
  • Leder Byutviklingskomiteen 1994-1995 (kommunalråd)
  • Leder Kultur- og utdanningskomiteen 1995-1997 (kommunalråd)
  • Medlem Arbeidsutvalget for Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1995-1997
  • Varamedlem Styret for Norsk Folkemuseum fra 2009
  • Medlem Styret for Rikskonsertene fra 2009

Tillitsverv i partier

  • Medlem AUFs sentralstyre 1964-1967
  • Medlem A's kvinnesekretariat 1966-1973
  • Nestleder AUF 1967-1969
  • Nestleder Oslo A 1992, leder 1993-2000
  • Leder DNAs Utdannings- og kunnskapsutvalg 1995-1997
  • Medlem DNAs sentralstyre 1995-2001
  • Leder Oslo Arbeidersamfunn 1998-1999
  • Medlem Oslo Arbeiderpartis seniorutvalg fra 2010

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem styret for Norges Husflidslag fra 2010

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Oslo Bolig og Sparelag (OBOS) 1982-1986
  • Medlem Styret i KvinneUniversitetet 1984-1987
  • Medlem Styret i Oslo Bolig og Sparelag (OBOS) 1988-1993

Litteratur

  • Hildeng, Britt: Sosionomen i et endringsarbeid, 1981
  • Hildeng, Britt: Rammer og ressurser for sosialt arbeid, Universitetsforlaget 1982
  • Hildeng, Britt: Om felleskultur i prosjektarbeid, NKSH 1985
  • Hildeng, Britt: Velferdsstaten i krise, NKSH 1986
  • Hildeng, Britt: Velferdsstaten som handlingsarena, NKSH 1988