Brende, Børge

Brende, Børge (1965-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Sør-Trøndelag 2005-2009
Ansiennitet:
12 år, 60 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 25.09.1965 i Odda, Hordaland
  • Sønn av ingeniør Knut Brende (1939-) og husøkonom Kari Wesche (1943-2004)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1989 - 1993, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1993 - 1997, H.
  • Representant nr 3 for Sør-Trøndelag, 1997 - 2001, H.
  • Representant nr 2 for Sør-Trøndelag, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 2005 - 2009, H.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 19.10.2001-30.09.2005, Linda C. Hofstad Helleland møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2005-17.10.2005, Linda C. Hofstad Helleland møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 19.10.2001

    2005-2009

    Medlem, Finanskomiteen, 09.01.2008 - 30.09.2009
    Første nestleder, Energi- og miljøkomiteen, 19.10.2005 - 09.01.2008

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Varamedlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 04.11.1997 - 30.09.2001

    2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 10.11.2005 - 28.01.2008

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Miljøverndepartementet, 19.10.2001 - 18.06.2004
    Statsråd, Nærings- og handelsdepartementet, 18.06.2004 - 17.10.2005
    Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 16.10.2013 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Cand.mag. (historie mellomfag) 1997

Yrke

  • Økonomisjef i Brende-entreprenør AS 1990-1992
  • Managing Director i World Economic Forum (WEF) 2008-2009 (permisjon fra Stortinget), 2011-2013
  • Generalsekretær i Norges Røde Kors 2009-2011

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Biomangfoldprisen 2003
  • Årets Markapris fra Norges Naturvernforbund 2003

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trondheim formannskap 1991-1995 (kommunalråd på heltid), 1995-1997 (kommunalråd på heltid)

Offentlige verv

  • Varamedlem Hovedstyret i Den Norske Stats Husbank 1990-1994
  • Varamedlem Styret for Trondheim elektrisitetsverk 1991-1995
  • Medlem Plan- og bygningsrådet, Trondheim 1992-1997
  • Medlem Lønns- og administrasjonsutvalget, Trondheim 1992-1997
  • Medlem Styret for Norges handelshøgskole, Bergen 2009-2012

Tillitsverv i partier

  • Politisk sekretær Unge Høyres Landsforbund 1985, 1. nestleder 1986-1988, leder 1988-1990
  • Politisk rådgiver for Høyres leder Rolf Presthus 1986-1987
  • Politisk rådgiver Høyres stortingsgruppe 1986-1987
  • Leder Høyres gruppe i Trondheim bystyre 1991-1997
  • 1. nestleder Høyre 1994-1998
  • Leder Høyres stortingsvalgprogramkomité 1997-2001 1995-1997

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Afghanistanhjelpen 1987
  • Nestleder Europabevegelsen 1991-1992
  • Leder FNs kommisjon for bærekraftig utvikling (CSD) 2003-2004
  • Medlem China Council (rådgivende miljøorgan for Kinas regjering) 2005-2013
  • Leder Villreinfangst som verdensarv 2006-2007

Andre administrative verv

  • Medlem Trondheim aktivum 1992-1995
  • Medlem Stiftelsen for Trondheims 1000 års jubileum 1995-1997
  • Medlem Styret i Statoil ASA 2012-2013

Litteratur

  • Brende, Børge, Kristin Clemet, Erling Norvik og Svenn Stray: Politikk og ansvar: debattskrift til Kåre Willoch, Schibsted Oslo 1993
  • Åmås, Knut Olav (red.): Norge. En diagnose, Schibsted Oslo 2008