Jacobsen, Bjørn

Jacobsen, Bjørn (1960-)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 2005-2009
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 11.06.1960 i Sandnessjøen, Nordland
  • Sønn av ingeniør Helge Jacobsen (1934-) og sykepleier Ingrid Rustad (1937-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Møre og Romsdal, 2001 - 2005, SV.
  • Representant nr 9 for Møre og Romsdal, 2005 - 2009, SV.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Utenrikskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Forsvarskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2003 -

    2005-2009

    Varamedlem, Europautvalget, 24.10.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Innpisker, Sosialistisk Venstreparti, 17.10.2005 - 30.09.2006
    Vara innpisker Lagtinget, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.2006 - 30.09.2009
    Medlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 02.10.2007 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Hagebyen ungdomsskole 1974-1976
  • Vefsn folkehøgskule 1976-1977
  • Agronomutd. ved Kalnes jordbruksskule 1978-1979
  • Allmennfag ved Hegdehaugen videregående skole 1988
  • Ex.phil., UiO 1989

Yrke

  • Landbruksvikar i Malvik kommune 1977
  • Skogsarbeider Sør-Trøndelag Skogeierlag 1977
  • Gårdsbestyrer/forpakter ved Røkenes Gård 1979-1983
  • Pleieassistent ved Dikemark/Ullevål sykehus 1985-1989 (deltid)
  • Bistandsarbeider i Forum Syd Nicaragua 1991-1993
  • Fylkesleder i Miljøheimevernet/Grøn Kvardag 1993-2001

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Harstad kommunestyre 1983-1985
  • Varamedlem Molde kommunestyre 1995-1999

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret Harstad SV 1982-1984
  • Valgkampsekretær Møre og Romsdal SV 1989
  • Medlem Styret Møre og Romsdal SV 1995-2001

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Trondenes Bygdeungdomslag 1979-1980