Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Hernæs, Bjørn ( 1936- )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Hedmark 2001-2005
Ansiennitet: 12 år, 0 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 23.11.1936 i Sør-Odal, Hedmark
Sønn av maler Asbjørn Jacobsen (1899-1985) og gårdbruker Borghild Hernæs (1900-1998)

Stortingsperioder

Representant nr 8 for Hedmark, 1993 - 1997, H.
Representant nr 8 for Hedmark, 1997 - 2001, H.
Representant nr 4 for Hedmark, 2001 - 2005, H.

Medlemskap i presidentskapet

1997-2001

Visesekretær, Stortinget, 08.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i stortingskomiteer

1993-97

Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Justiskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Andre nestleder, Forsvarskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

1993-97

Delegat, FNs generalforsamling, 1996 -

1997-2001

Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Leder, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 28.11.2001 - 30.09.2005
Delegat, FNs generalforsamling, 2001 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1957
  • Diverse studier ved Bedriftsøkonomisk Institutt 1958-1972
  • Handelsskole 1975

Yrke

  • Kontorassistent Norsk A/S Alfa Laval 1954-1958
  • Salgssjef Pfaff Symaskiner Norsk A/S 1958-1968
  • Salgsdisponent Norske Hoechst A/S 1968-1972
  • Direktør Norsk Silent Gliss A/S 1972-1993
  • Administrerende direktør Silent Gliss A/S Danmark og Silent Gliss AB 1981-1984

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Sør-Odal kommunestyre 1995-1999

Offentlige verv

  • Leder Østlandskomiteen for utbygging av Gardermoen Lufthavn 1983-1992
  • Medlem Styringsgruppen for motorvei Kløfta-Kongsvinger 1989-1994
  • Medlem Representantskapet for Odal Sparebank 1999-2003
  • Varamedlem Ombudsmannsnemnda for Forsvaret og Ombudsmannsnemnda for sivile vernepliktige 2006-2010
  • Nestleder Ombudsmannsnemnda for Forsvaret fra 2014

Tillitsverv i partier

  • Nestformann Sinsen Unge Høyre 1958-1960
  • Leder Sør-Odal Høyre fra 1988
  • Informasjonsleder Hedmark Høyre 1991-1993

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Bøler skolekor 1974-1979

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Norsk Silent Gliss A/S 1979-1987
  • Medlem Styret for Odal Invest A/S 1985-1988
  • Medlem Styret for Vinger Invest A/S 1985-1988
  • Formann Styret for Odd Eriksen Entreprenørforretning A/S 1986-1993
  • Medlem Styret for Instrumentbyrået A/S IBAS 1987-1993
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget