Lyngstad, Bjarne

Lyngstad, Bjarne (1901-1971)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant
for Nord-Trøndelag 1965-1969
Ansiennitet:
8 år, 70 dager

Gå til bildegalleri

Lyngstad, Bjarne har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 09.01.1901 i Inderøy, Nord-Trøndelag
  • Død 04.09.1971
  • Sønn av gårdbruker Andreas Lyngstad (1863-1938) og Inga Vist (1872-1957)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1954 - 1957, V.
  • Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1958 - 1961, V.
  • Representant nr 6 for Nord-Trøndelag, 1961 - 1965, V.
  • Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 1965 - 1969, V.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 28.08.1963-25.09.1963, Ola H. Kveli møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 12.10.1965-30.09.1969, Ola H. Kveli møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1961-65

    Varasekretær, Stortinget, 01.10.1963 - 30.09.1965
    Varasekretær, Stortinget, 06.10.1961 - 28.08.1963

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Sekretær, Kommunalkomiteen, 25.09.1963 - 30.09.1965
    Sekretær, Kommunalkomiteen, 13.10.1961 - 28.08.1963

Medlemskap i delegasjoner

  • 1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1965 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1961-65

    Varamedlem gruppestyret, Venstre, 25.09.1963 - 30.09.1965
    Varamedlem gruppestyret, Venstre, 01.10.1961 - 28.08.1963

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 28.08.1963 - 25.09.1963
    Statsråd, Landbruksdepartementet, 12.10.1965 - 21.08.1970

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kurs ved Askov utvidede højskole
  • Kurs ved Universitetet i Jena
  • Kurs ved Norges landbrukshøgskole
  • Folkehøgskole
  • Landbruksskole

Yrke

  • Lærer ved Sund folkehøgskole 1926-1940
  • Gårdbruker på Fossem gård i Inderøy 1930-1970

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Inderøy kommunestyre 1930-1931, 1931-1933, 1936-1937, 1937-1945, varaordfører 1945-1947, ordfører 1947-1951, 1951-1952, medlem 1952-1955, varaordfører 1955-1959, 1959-1961

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Landbruksskolene, Nord-Trøndelag fra 1951
  • Medlem Ombudsmannsnemnda for Forsvaret 1952-1964
  • Formann Utvalget for landbruksskolene fra 1960
  • Medlem Komiteen av 1961 til å vurdere den kirkelige inndeling og fordeling av geistlige stillinger fra 1961
  • Medlem Styret for Statsfondet for skogindustri og skogbruk 1963-1966
  • Medlem Funksjonsfordelingskomiteen av 1965 til å vurdere funksjons- og utgiftsfordelingen mellom staten, fylkeskommuner og primærkommuner fra 1965

Tillitsverv i partier

  • Formann Styret for Nord-Trøndelag Venstrelag 1953-1958
  • Medlem Norges Venstrelags landsstyre fra 1958
  • Nestformann for organisasjonssaker Venstre 1960-1963

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret i Trøndelag eggsentral fra 1958
  • Formann Styret i Norsk fjørfeavlslag fra 1959

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for A/S Vaksdal mølle fra 1960