Solli, Bjarne Daniel

Solli, Bjarne Daniel (1910-1989)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Troms 1958-1961
Ansiennitet:
7 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Solli, Bjarne Daniel har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 07.11.1910 i Lenvik, Troms
  • Død 22.10.1989
  • Sønn av gårdbruker og tømmermann Martin Trulssen (1869-1950) og Agnete (1865-1951)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Troms, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 6 for Troms, 1958 - 1961, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Militærkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Sosialkomiteen, 27.01.1958 - 05.05.1960
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 05.05.1960 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ungdomsskole 1925-1926
  • Korrespondansekurs 1931-1938

Yrke

  • Gårdsarbeider
  • Ligningssekretær 1939-1944
  • Gårdbruker på farsgården 1940-1976
  • Rådmannsfullmektig i Lenvik kommune 1966-1968
  • Sosialsjef i Lenvik 1969-1977

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Lenvik kommunestyre 1945-1947, 1947-1951, 1951-1953
  • Medlem Lenvik formannskap 1953-1955

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Troms 1947-1951, 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Ligningsutvalget, Lenvik 1934-1938
  • Medlem Skolestyret, Lenvik 1935-1941, formann
  • Medlem Politiets ansettelsesråd, Troms 1950-1954
  • Medlem Styret for Troms Landbruksskole 1952-1958
  • Medlem Forstanderskapet ved Troms offentlige Landsgymnas 1954-1958
  • Leder Styret for Lenvik alders- og sykeheim 1970-1976, medlem 1979-1983

Tillitsverv i partier

  • Formann Arbeiderungdomslaget "Nordstjerna" 1930-1935, 1938-1940, 1945-1946
  • Medlem Styret for Troms AUF 1934-1938
  • Formann Styret for Lenvik Arbeiderparti 1946-1948, medlem 1948-1951
  • Medlem Arbeiderpartiets kommuneutvalg 1950-1954

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Lenvik Bonde- og småbrukerlag 1937-1940

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Dagbladet "Nordlys" 1946-1950
  • Ordfører Representantskapet for Troms innland rutebil 1950-1952
  • Medlem Styret for Finnsnes Meieri 1968-1974, formann