Unneberg, Bjørn

Unneberg, Bjørn (1928-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1973-1977
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.02.1928 i Stokke, Vestfold
  • Sønn av skoleinspektør Agnar Unneberg (1903-1988) og hjemmeværende husmor Bergljot Lærum (1901-1988)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Akershus, 1969 - 1973, Sp.
  • Representant nr 7 for Akershus, 1973 - 1977, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Kommunalkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 10.10.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Formann, Justiskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Delegat, FNs generalforsamling, 1977 -

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Samferdselsdepartementet, 28.08.1963 - 25.09.1963

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1945
  • Cand.jur. 1949

Yrke

  • Universitetsstipendiat i slavisk språk og kultur, Praha 1949-1950
  • Protokollfører Eidsivating lagmannsrett 1951-1953
  • Advokatfullmektig i Oslo 1953-1955
  • Juridisk konsulent i Widerøes Flyveselskap A/S 1955-1963
  • Gårdbruker på gården Brudalen i Ullensaker 1957-2001
  • Kontorsjef i Anderson & Skjånes A/S 1963-1969
  • Redaktør Senterbevegelsens idétidsskrift Senit 1968-1978
  • Sorenskriver i Eidsvoll 1977-1997

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ullensaker formannskap 1959-1963, 1963-1967, 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1967-1971, 1971-1975, 1975-1977

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Ullensaker 1960-1963
  • Medlem Rådet for konflikt- og fredsforskning 1973-1977
  • Formann utredningsutvalg om sand- og grusressursene 1978-1979

Tillitsverv i partier

  • Formann Sp's kommunalutvalg 1969-1977
  • Medlem Sp's sentralstyre 1977-1979

Litteratur

  • Unneberg, Bjørn: Samfunnet i vekst. Noen tanker om samfunnsplanlegging, Landbruksforlaget Oslo 1965
  • Unneberg, Bjørn: Jus for planleggere, ASPLAN 1969
  • Unneberg, Bjørn: Grønn sosialisme for utkantproletarer, Cultura Oslo 1971
  • Unneberg, Bjørn: Arbeider og bonde. Kollisjonskurs eller tilnærming?, Tiden Oslo 1977
  • Unneberg, Bjørn: Per Borten: Bonde og statsmann, Cappelen Oslo 1988