Ytterhorn, Bjørn Erling

Ytterhorn, Bjørn Erling (1923-1987)

Parti:
Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1985-1989
Ansiennitet:
5 år, 346 dager

Gå til bildegalleri

Ytterhorn, Bjørn Erling har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 17.08.1923 i Fana, Hordaland
  • Død 12.09.1987
  • Sønn av lærer Olai Ytterhorn (1886-1970) og lærer Bertha Rusted (1896-1982)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Hordaland, 1981 - 1985, FrP.
  • Representant nr 15 for Hordaland, 1985 - 1989, FrP.

Vararepresentasjoner

  • Fra 12.09.1987, Hans J. Røsjorde møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Sekretær, Forsvarskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 12.09.1987
    Medlem, Forsvarskomiteen, 23.10.1985 - 12.09.1987

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1985 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Nestformann gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Nestleder gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1985 - 12.09.1987

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bergen skoleskip 1939
  • Student 1943
  • Sjøkrigsskolen 1945-1949
  • Mine- og torpedokurser i England 1950-1951
  • Mine- og torpedokurser i USA 1956
  • Sjøforsvarets stabsskole 1960-1961
  • Forsvarets høyskole 1971-1972

Yrke

  • Diverse sjøtjeneste 1945-1951
  • Skips- og divisjonssjef på motortorpedobåt 1952-1953
  • Torpedoinspektør 1953-1954
  • Skips-, divisjons- og skvadronsjef på minesveipere 1956-1957
  • Sjef for Minefartøysinspeksjonen 1957-1960
  • Sjef for Utdannelsesavdelingen i Sjøforsvarets overkommando 1961-1964
  • Skips- og divisjonssjef for jagerne 1964-1965
  • Kommandørkaptein fra 1964
  • Sjef for Torpedo Mineskolen 1965-1968
  • Forsvarsattaché i Sovjetunionen og Polen 1968-1971
  • Tjeneste ved Forsvarskommando Sør-Norge 1971-1975
  • Sjef for Operasjonsavdeling ved Vestlandets sjøforsvarsdistrikt (Haakonsvern) 1975-1981

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen med rosett
  • Forsvarsmedaljen
  • Defence Medal
  • War Medal

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen formannskap 1979-1983

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1975-1979, 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Delegasjon til Det årlige minekrigsutvalg i NATO 1957-1965 (fast delegat)
  • Medlem Det interkommunale oljevernutvalg 1975-1979
  • Formann Styret for Bergens kommunale boligselskaper 1975
  • Formann Havneplanutvalget 1979-1983
  • Formann Havnestyret 1979-1983
  • Lekdommer Byretten, Bergen (ca. 1980-1985)
  • Varaformann Nærings- og miljøstyret, Hordaland

Tillitsverv i partier

  • Var med og stiftet Anders Langes Parti 1973
  • Formann Asker ALP 1973-1975
  • Formann Hordaland ALP 1975-1977
  • Gruppefører Hordaland fylkesting 1975-1983
  • 1. viseformann FrP 1977-1982
  • Formann Hordaland FrP 1977-1981
  • Gruppefører Bergen bystyre 1979-1983

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestformann Sjømilitære Samfund 1960-1962
  • Medlem Styret i Krigsskoleutdannede Offiserers Landsforbund 1961-1963