Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Aakre, Bodil ( 1922-2008 )

Høyre
Sist innvalgt som vararepresentant for Nordland 1973-1977
Ansiennitet: 8 år, 10 dager

Aakre, Bodil har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 07.09.1922 i Oslo
Død 08.11.2008
Datter av disponent Hans Christian Aakre (1884-1973) og Jenny Otilie Johannessen (1886-1952)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Nordland, 1965 - 1969, H.
Representant nr 11 for Nordland, 1969 - 1973, H.
Vararepresentant nr 1 for Nordland, 1973 - 1977, H.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 12.10.1965-10.02.1967 for Håkon Kyllingmark.
Rykket opp som representant 10.02.1967 etter Harald Warholms død.

Medlemskap i stortingskomiteer

1965-69

Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969
Medlem, Administrasjonskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem, Justiskomiteen, 13.10.1970 - 30.09.1973
Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 14.10.1969 - 13.10.1970
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

1969-73

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1969 - 01.01.1972

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1942
  • Studieopphold ved Universitetet i Leyden 1947
  • Cand.jur. 1948

Yrke

  • Sakførerfullmektig i Hammerfest 1948-1949
  • Dommerfullmektig i Alta 1949-1950
  • Overrettssakfører 1950
  • Egen sakførerforretning i Alta 1951-1957
  • Juridisk konsulent ved Nordland Landbruksselskap 1957-1973
  • Sorenskriver i Brønnøysund 1973-1988
  • Sjef for Løsøreregistret 1980-1988
  • Pensjonist fra 1988

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Brønnøy kommunestyre 1975-1977, 1977-1979

Offentlige verv

  • Varaleder Skjønnskommisjonen for Bodin kommune 1965-1966
  • Medlem Arbeidsdirektoratets styre 1967-1971, nestleder 1975-1983
  • Medlem Utvalget til å utrede Stortingets konstitusjonelle kontroll med forvaltningen 1969-1972
  • Medlem Utvalget til å utrede Norsk Samferdselsplan 1972-1977
  • Nestleder Styret for Arbeidstilsynet 1972-1988
  • Medlem Havnestyret, Brønnøysund fra 1974
  • Leder Reisende Kontrollkommisjon for Helgeland 1974-1989
  • Formann A/S Vinmonopolets stedlige styre, Brønnøysund fra 1975
  • Medlem Det rådgivende utvalg for Direktoratet for sjømenn 1976-1990
  • Varamedlem Steriliseringsrådet 1978-1981, medlem fra 1982
  • Varamedlem Representantskapet i A/S Næringskreditt fra 1979 (offentlig representant)
  • Medlem Teleutvalget 1980-1983
  • Medlem Utvalg til å gjennomgå NVE's organisasjon 1980-1982
  • Varamedlem Styret for Norsk Olje A/S Norol fra 1980
  • Varamedlem Rådet for rettsinformasjon fra 1980
  • Medlem Aldersgrenserådet 1980
  • Varamedlem Styret i Norsk rikskringkasting fra 1982
  • Leder Naturskadefondets ankenemnd 1982-1991

Tillitsverv i partier

  • Formann Hammerfest Høyrekvinners klubb 1948-1949
  • Medlem Finnmark Høyres fylkesstyre 1955-1957
  • Medlem Høyres programkomité 1967-1969

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Lokalforeningen av Foreningen Norden i Alta (ca. 1955)
  • Formann Lokalforeningen av Riksmålsforbundet i Alta (ca. 1955)

Andre administrative verv

  • Varamedlem Representantskapet for Nordlandsbanken A/S 1969-1977, medlem fra 1977, nestformann fra 1982
  • Formann Styret i Sameiet Rosenborggt. 1 i Oslo

Litteratur

Nord-Norges landbrukstidsskrift Norden
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget