Røyseland, Borghild

Røyseland, Borghild (1926-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1989-1993
Ansiennitet:
8 år, 53 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.08.1926 i Kvinesdal, Vest-Agder
  • Datter av gardbruker Ånen Jerstad (1881-1972) og husmor Bertine Marie Gjelmestad (1893-1965)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Rogaland, 1973 - 1977, KrF.
  • Vararepresentant nr 2 for Rogaland, 1977 - 1981, KrF.
  • Representant nr 9 for Rogaland, 1985 - 1989, KrF.
  • Representant nr 11 for Rogaland, 1989 - 1993, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Nestleder, Sosialkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1985 - 30.09.1989
    Delegat, FNs generalforsamling, 1988 -

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1993 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1985-89

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1989 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • 7-årig folkeskole 1933-1940
  • Flekkefjords handelsskole 1943
  • Stenografikurs, H. Chr. Hansens handelsskole, Sandnes 1949

Yrke

  • Ekspeditrise Sandnes 1943-1948
  • Førstedame/avdelingsleder 1948-1953
  • Husmor 1953-1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sandnes formannskap 1971-1975, 1975-1979

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Rogaland 1971-1975, 1975-1979, medlem 1979-1983, fylkesvaraordfører 1983-1985

Offentlige verv

  • Varamedlem Låne- og stipendienemnda, Sandnes 1968-1971
  • Varamedlem Nemnda for spesialundervisning, Sandnes 1968-1971
  • Varamedlem Skolestyret, Sandnes 1968-1971
  • Varamedlem Finansutvalget, Sandnes 1972-1977, medlem 1977-1978
  • Varamedlem Byplanrådet, Sandnes 1972-1975
  • Medlem Gand menighetsråd 1972-1975
  • Medlem Kontaktutvalget vedrørende samarbeid mellom Musikkskolen og andre skoler, Sandnes 1972-1975
  • Formann Vedlikeholdsnemnda 1972-1979
  • Medlem Eldres samarbeidsutvalg, Sandnes 1976-1979
  • Varamedlem Valgnemnda, Sandnes 1976-1979
  • Medlem Sosialstyret, Sandnes 1976-1979, formann 1980-1983
  • Medlem Styret for Rogaland psykiatiske sykehus 1979-1983
  • Medlem A/S Vinmonopolets styre 1979-1985, 1993-1997
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Rogaland 1979-1985
  • Medlem Fylkeslag for helse og sosiale spørsmål, Sandnes 1980-1983
  • Medlem Styret for Soma vernehjem 1980-1983
  • Medlem Rådet for NORAD 1981-1983
  • Medlem Nærings- og sysselsettingsstyret, Rogaland 1983-1985
  • Medlem Styret for Sola Terminalbygg 1983-1985
  • Varamedlem Utvalget for Menneskerettigheter 1990-1994
  • Formann Plannemnda for mødrehjem, Rogaland

Tillitsverv i partier

  • Formann Sandnes Kristelig Folkepartis Kvinner 1965-1969
  • Formann Kristelig Folkepartis Kvinner i Rogaland 1969-1973, æresmedlem 2000
  • Medlem Kristelig Folkepartis Kvinners landsstyre 1971-1978, formann 1978-1984
  • Varamedlem Kristelig Folkepartis sentralstyre 1977-1978
  • Medlem Kristelig Folkepartis sentralstyre og arbeidsutvalg 1978-1984
  • Æresmedlem Kristelig Folkeparti i Rogaland 1994
  • Æresmedlem Kristelig Folkeparti i Sandnes 1995
  • Æresmedlem Kristelig Folkepartis Kvinner 1996

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Vestlandske Indremisjon i Sandnes 1950-1955
  • Medlem Styret i Rogaland Indremisjonsselskap 1969-1971
  • Representant Norske Kommuners Sentralforbund 1976-1979
  • Medlem Styret i Kristenfolkets edruskapsråd 1987-1993
  • Medlem Styret i Folk og Forsvar 1989-1992

Andre administrative verv

  • Medlem Risby behandlingshjem 1990-1994