Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Borge, Brita ( 1931-2013 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Hordaland 1985-1989
Ansiennitet: 6 år, 314 dager

Borge, Brita har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 20.10.1931
Død 02.11.2013
Datter av prost Alvar Vilhelm Nyqvist (1893-1966) og rektor Mary Constance Rosendal (1901-1952)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1981 - 1985, H.
Representant nr 13 for Hordaland, 1985 - 1989, H.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 14.10.1981-08.06.1983 for Arne Skauge.
Møtte fast som representant 31.08.1984-30.09.1985 for Arne Skauge.

Medlemskap i stortingskomiteer

1981-85

Medlem, Justiskomiteen, 21.03.1983 - 08.06.1983
Medlem, Justiskomiteen, 24.10.1984 - 30.09.1985
Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1981 - 20.01.1982
Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 20.01.1982 - 21.03.1983

1985-89

Varamedlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
Medlem, Justiskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

1985-89

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 30.09.1989
Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1985 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1950
  • Fil.kand. (cand.real.) Helsingfors (zoologi, botanikk, kjemi, geologi og paleontologi) 1956
  • Diverse kurs i statistisk kvalitetskontroll, produksjonsplanlegging, eksportmarkedsføring, arbeidsledelse og språk 2000 ("lifelong learning")

Yrke

  • Lektor ved Vasa Svenska Flicklyceum 1952-1953
  • Lektor Hangö Samlyceum 1954-1955
  • Produksjonsplanlegger Borge Kromlærfabrikk 1956-1975
  • Eksportsjef Borge Kromlærfabrikk 1975-1981
  • Prosjektleder Borge Kromlærfabrikk 1981-1998 (deltid)
  • Coordinator WPCS Norge 1989-2000
  • Director National Chapter Development WCPS 1990-1997 (UN-NGO)

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Rådet for Industriøkonomisk Institutt 1976-1980
  • Varamedlem Bransjerådet for skotøy- og lærindustrien 1976-1983
  • Medlem Utvalget for Eksportfremmende tiltak 1977-1981
  • Medlem Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråd 1978-1985
  • Varamedlem Nærings- og sysselsettingsstyret, Hordaland 1984-1990
  • Medlem Utvalget for menneskerettigheter 1987-1989
  • Medlem Rådgivende utvalg i saker om konkurranseforvridning 1988-1990
  • Varamedlem Styret for Distriktenes Utbyggingsfond (DU), Hordaland 1991-1994
  • Varamedlem Utvalget for Statens Nærings- og Distriktsutviklingsfond (SND), Hordaland 1994-1997

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Osterøy Høgre 1968-1972
  • Medlem Styret for Hordaland Høyre 1973-1978, 1981-1989
  • Medlem Styret i Bergen og Hordaland Senior Høyre, politisk utvalg 2000-2006

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Vestlandsavdelingen av Norske Kvinnelige Akademikeres Landsforbund 1967-1970
  • Medlem Styret i Skorådet 1974-1978
  • Medlem European Fashion Council for Leather (MODEUROP) 1974-1985 (norsk representant)
  • Medlem Norges industriforbunds forskningsutvalg 1978-1984
  • Formann Skorådet 1978-1981
  • Formann Nordisk Skomoderåd 1979-1980
  • Formann Osterøy industrilag 1980-1981
  • Medlem International advisory council for the World confederation of productivity science (WCPS) 1984-1997
  • Varamedlem Styret for Utviklingsselskap for Næringslivet på Vestlandet (UNV) 1987-1993
  • Fellow World academy of productivity science (WAPS) 1988 (Livslangt medlemskap i Akademiet)
  • Medlem Executive Board of Directors, WCPS 1995-1998
  • Medlem Styret for Europabevegelsen i Hordaland 1995-1999
  • Medlem Board of Directors, WAPS 1997-2000
  • Nestleder Europabevegelsen i Hordaland 1999-2001
  • Nestleder Europabevegelsens seniorgruppe i Hordaland fra 2001

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Fjæra fra 1976
  • Medlem Representantskapet for Vest-Finans 1983-1986
  • Medlem Representantskapet for Hygea 1989-1990
  • Medlem Representantskapet for Vital Forsikring 1990-1991
  • Varamedlem Styret for Åstvedt Industrier A/S 1992-1998
  • Medlem Styret for Malungs Garveri 1992-2003
  • Medlem Styret for Nye Østerøy Miljø fra 2007

Litteratur

Borge, Brita: The Norwegian Market for Hides and Leather, Norad Oslo 1990
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget