Rugaas, Bendik

Rugaas, Bendik (1942-)

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 31.12.1942 i Sør-Varanger, Finnmark
  • Sønn av smed Ole Rugaas og Olfrid Nordlie

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Planleggingsdepartementet, 29.11.1996 - 01.01.1997
    Statsråd, Planleggings- og samordningsdepartementet, 01.01.1997 - 17.10.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Cand.real., Universitetet i Oslo 1967
  • Statens bibliotekhøgskole 1971

Yrke

  • Lektor Statens Lærerskole i forming, Blaker 1967-1968
  • Informasjonskonsulent Rikstrygdeverket 1967-1968
  • Lektor Statens Bibliotekhøgskole 1969-1975
  • Rektor ved Statens bibliotekhøgskole 1975-1981
  • Overbibliotekar Universitetsbiblioteket i Oslo 1987-1993
  • Nasjonalbibliotekar 1993-1996

Verv

Offentlige verv

  • Leder Rådet for skriftkultur 1985-1993
  • Nestleder Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO fra 1992
  • Formann Norsk utvalg for bibliotekautomatisering

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Norsk Forskningsbibliotekarforening 1972-1976
  • Medlem Hovedstyret i Norsk Bibliotekforening 1973-1980
  • Formann Library School Section, International Federation of Library Associations and Institutions 1981-1983
  • Formann National Library Section sst. 1989-1991
  • Ordfører NORDINFO 1991-1993

Andre administrative verv

  • Visepresident Conference of Directors of Natinal Libraries 1988-1992, president 1992-1996