Tenden, Borghild

Tenden, Borghild (1951-)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Akershus 2009-2013
Ansiennitet:
8 år, 43 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 23.06.1951 i Stryn, Sogn og Fjordane
  • Datter av selvstendig næringsdrivende Thor Tenden (1924-1998) og telefonfullmektig Oddlaug Bødal (1924-2008)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 1997 - 2001, V.
  • Representant nr 9 for Akershus, 2005 - 2009, V.
  • Representant nr 13 for Akershus, 2009 - 2013, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Første nestleder, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Finanskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2009 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 21.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Innpisker, Venstre, 01.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Nestleder gruppestyret, Venstre, 01.10.2009 - 30.09.2013
    Innpisker, Venstre, 01.10.2009 - 30.09.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole 1958-1967
  • Videregående skole 1967-1970
  • Norges idrettshøgskole, mellomfag 1971-1973
  • Pedagogikk grunnfag og mellomfag, UiO 1973-1975
  • Sosiologi grunnfag og mellomfag, UiO 1976-1977
  • 1. avd. juridisk eksamen, UiO 1987
  • Sosiologi hovedfagseksamener, UiO 1993-2000
  • Forsvarets høgskole, sjefskurs 2010

Yrke

  • Lærer ved Valler videregående skole 1978-1993
  • Konsulent i Venstres stortingsgruppe 1993-1996
  • Rådgiver i Stortingets informasjonsseksjon 1996-2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Bærum kommunestyre 1999-2003, 2003-2007, medlem 2007-2011

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 2003-2005
  • Medlem fylkesutvalg, Akershus 2005-2007

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Statens nærings- og distriktsutviklingsfond, Oslo og Akershus 1995-1999
  • Nestleder Hovedutvalget for utdanning, Akershus 1995-1999
  • Leder Klagenemda for utdanning, Akershus 1995-1999
  • Medlem Kontrollutvalget, Bærum 1999-2003
  • Medlem Styret for VEAS 2003-2007
  • Medlem Oslofjordens Friluftsråd, Akershus fra 2003
  • Medlem Samferdsels- og miljøkomiteen, Akershus fra 2003
  • Medlem Oslofjordens Friluftsråd fra 2008
  • Varamedlem Riksvalgstyret 2009-2017

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Bærum V fra 1994, leder 1998-2001
  • Nestleder Styret i Akershus V 1994-1996, medlem 1997-2003

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Sentralstyret i Europabevegelsen fra 2011