Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Godal, Bjørn Tore ( 1945- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Oslo 1997-2001
Ansiennitet: 15 år, 158 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 20.01.1945 i Skien, Telemark
Sønn av verksmester Aksel Godal (1913-1986) og husmor Kari Petersen Lia (1918-2008)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 2 for Oslo, 1985 - 1989, A.
Representant nr 11 for Oslo, 1989 - 1993, A.
Representant nr 10 for Oslo, 1993 - 1997, A.
Representant nr 6 for Oslo, 1997 - 2001, A.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 09.05.1986-26.02.1987 for Sissel Rønbeck.
Møtte fast som representant 26.02.1987-30.09.1989 for Gro Harlem Brundtland.
Medlem av Regjeringen 15.11.1991-22.11.1991, Inger Lise Husøy møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 22.11.1991-30.09.1993, Jens Stoltenberg møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1993-07.10.1993, Anders Hornslien møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 07.10.1993-25.10.1996, Dagny Gärtner Hovig møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 25.10.1996-30.09.1997, Anders Hornslien møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1997-17.10.1997, Shahbaz Tariq møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 17.03.2000-30.09.2001, Shahbaz Tariq møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1985-89

Medlem, Finanskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989

1989-93

Leder, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 21.11.1990 - 15.11.1991
Leder, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.11.1990 - 15.11.1991
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 21.11.1990
Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 23.10.1989
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1989 - 21.11.1990

1997-2001

Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 17.03.2000
Sekretær, Forsvarskomiteen, 21.10.1997 - 17.03.2000

Medlemskap i delegasjoner

1989-93

Varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 24.11.1989 - 15.11.1991

1997-2001

Nestleder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 17.03.2000
Medlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 17.03.2000

Medlemskap i gruppestyrer

1997-2001

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 17.10.1997 - 17.03.2000

Medlemskap i regjering

Statsråd, Utenriksdepartementet, (Handelsavd.), 15.11.1991 - 24.01.1994
Fungerende utenriksminister, Utenriksdepartementet, 13.01.1994 - 24.01.1994
Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 24.01.1994 - 25.10.1996
Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 25.10.1996 - 17.10.1997
Statsråd, Forsvarsdepartementet, 17.03.2000 - 19.10.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Telemark Handelsgymnas 1964
  • Britisk-nordisk folkehøyskole, Manchester 1965
  • Cand.mag., Universitetet i Oslo (sosiologi, statsvitenskap, historie) 1969

Yrke

  • Kontorassistent Telemark Sentralsjukehus, Skien 1964-1965
  • Seniorrådgiver ved Institutt for statsvitenskap, UiO 2002-2003
  • Ambassadør i Berlin 2003-2007 (utnevnt 13.12.2002, tiltrådte 2003)
  • Spesialrådgiver i internasjonale energi- og klimaspørsmål i Utenriksdepartementet 2007-2010

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo bystyre 1987-1991

Offentlige verv

  • Medlem Utvalg for utredning av politisk virksomhet i Forsvaret 1970-1972
  • Medlem Maktutredningsutvalget 1972-1982
  • Medlem A/S Vinmonopolets bedriftsforsamling 1982-1986
  • Medlem Styret for Forretningsbanken A/S, Oslo 1984-1986 (oppnevnt av Oslo bystyre)
  • Leder Forum for forsvarsstudier, Institutt for forsvarsstudier fra 2002
  • Leder Rådet for Forsvarets høgskole fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Formann Telemark AUF 1964-1965
  • Formann Fritt Forum, arbeiderbevegelsens studentforbund 1967-1968
  • Organisasjonssekretær AUF 1970-1971, formann 1971-1973
  • Medlem Styret for AIK (Arbeiderbevegelsens informasjonskomité mot norsk medlemskap i EF) 1972-1973 (stod også som grunlegger av komiteen i 1972)
  • Utredningssekretær DNA 1973-1980
  • Sekretær Oslo A 1980-1982, leder 1982-1990
  • Medlem DNAs sentralstyre 1983-1990
  • Sekretariatleder A's bystyregruppe i Oslo 1986
  • Leder Midtøstenkomiteen i Den Sosialistiske Internasjonale 1997-2000

Tillitsverv i organisasjoner

  • Generalsekretær Nasjonalkomiteen for internasjonalt ungdomsarbeid (NIU) 1973
  • President Council of European National Youth Committees (CENYC) 1973-1975

Andre administrative verv

  • Medlem Styret i Statoil ASA fra 2010

Litteratur

Godal, Bjørn Tore: Utsikter: store lille Norge i en ny verden, Aschehoug 2003
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget