Rognlien, Børre

Rognlien, Børre (1944-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som vararepresentant for
Oslo 1993-1997
Ansiennitet:
4 år, 146 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 26.12.1944 i Hurdal, Akershus
  • Sønn av kjøpmann Bjarne Rognlien (1914-1988) og husmor/butikkmedarbeider Annie Hagen (1916-1989)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Oslo, 1977 - 1981, H.
  • Vararepresentant nr 3 for Oslo, 1981 - 1985, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1993 - 1997, H.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 14.10.1981-16.09.1983 for Lars Roar Langslet.
  • Møtte fast som representant 16.09.1983-30.09.1985 for Jan P. Syse.
  • Rykket opp som representant 17.09.1997 etter Jan P. Syses død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 21.10.1981 - 20.01.1982
    Medlem, Samferdselskomiteen, 20.01.1982 - 10.10.1984
    Midlertidig sekretær, Samferdselskomiteen, 10.10.1984 - 05.11.1984
    Medlem, Samferdselskomiteen, 05.11.1984 - 30.09.1985

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1981-85

    Medlem, Stortingets velferdsutvalg, 01.10.1984 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1963
  • Norsk Journalistskole 1966-1967
  • Nordisk Journalistkursus, Århus 1969
  • Ex.phil. 1970

Lærlingepraksis

  • Journalistlærling Eidsvold Blad 1963-1964

Yrke

  • Journalist i United Press International 1964-1966
  • Redaksjonssekretær i Forsvarets pressetjeneste 1967-1973 (fungerende byråsjef 1972-1973)
  • Nyhetsredaktør i Hamar Dagblad 1973-1974
  • Informasjonssjef i Elforsyningens Informasjonstjeneste 1974-1981
  • Vernepliktig presseoffiser, kaptein 1975-1982
  • Informasjonsdirektør i UNI forsikring 1985-1991
  • Generalsekretær Norges Statsautoriserte revisorers Forening 1991-1993
  • Generalsekretær Oslo Idrettskrets 1994-2006
  • Selvstendig næringsdrivende fra 2006

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Sølvmerket Oslo Idrettslag 1979
  • Livsvarig medlem Oslo Skøyteklubb fra 1986
  • Æresmedlem Hamar Idrettslags skøyteavdeling fra 1990
  • Æresmedlem Arbeidernes skøyteklubb (ASK) fra 1991
  • Norges Skøyteforbunds gullmerke 2001
  • Oslo Idrettskrets hederspokal 2003
  • Bislettmedaljen 2006
  • Norges Idrettsforbunds hederstegn 2006
  • St. Hallvardmedaljen 2010
  • Æresmedlem Norges Idrettsforbund fra 2015

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Bydelsutvalget, bydel 18, Oslo 1972-1973 (gruppeleder)
  • Medlem Park-, Idretts- og Renholdsutvalget, Oslo 1980-1982
  • Varamedlem Statens Idrettsråd 1981-1985
  • Formann Prøvebydelsutvalget 1982-1985
  • Medlem Kontrollkomiteen for Norges Postsparebank 1985-1989
  • Medlem Styret for Oslo reiselivsråd 1989-1991
  • Medlem Byggekomiteen for Nye Bislett, Oslo 1995-2005 (idrettens representant)
  • Varamedlem Styret for Norges Idrettshøgskole fra 2009
  • Varamedlem Styret for Vestfjordens avløpsselskap (ca. 1981-1982)

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Abilsø Høyre 1967-1973
  • Medlem Representantskapet i Oslo Høyre 1968-2011
  • Medlem Styret for Høyenhall Høyre 1969-1977
  • Medlem Programkomiteen i Oslo Høyre 1976-1977
  • Medlem Styret for Bøler/Rustad Høyre 1977-1978, nestleder 1978-1979, medlem 1979-2001
  • Medlem Oslo Høyres valgkampkomité 1978-1979
  • Medlem Oslo Høyres hovedstyre 1978-1994
  • Medlem Høyres nærmiljøutvalg 1982-1983
  • Formann Oslo Høyres programkomité 1984-1985
  • Medlem Høyres programnotatutvalg 1985-1987
  • Medlem Oslo Høyres miljøvernkomité 1987-1989
  • Medlem Oslo Høyres nominasjonskomité 1990-1991
  • Medlem Oslo Høyres arbeidsutvalg 1990-1994
  • 2. nestformann Oslo Høyre 1992-1994
  • Leder Oslo Høyres levekårsutvalg 1992-1994
  • Medlem Høyres utredningsutvalg "Verdier i et flerkulturelt samfunn" 1998-1999

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Eidsvold Bokseklubb 1963-1965 (stod også som stifter av klubben)
  • Medlem Styret i Romerike håndballkrets 1964-1965
  • Tillitsmann Arbeidernes skøyteklubb (ASK) 1967-2000, formann 1975-1977
  • Redaktør klubbavisen Arbeidernes skøyteklubb (ASK) 1967-1978
  • Medlem Styret i Arbeidernes skøyteklubb (ASK) 1972-1975
  • Medlem Hovedkomiteen for VM på skøyter 1975, formann 1979, medlem 1983, 1985, 1989, 1993
  • Medlem Hovedkomiteen for EM på skøyter 1976, formann 1978, medlem 1982, 1986
  • President Norges Skøyteforbund 1979-1981
  • Medlem Norges Olympiske komite plenum 1980-1982
  • Medlem Hovedkomiteen for VM på skøyter, damer 1980, 1991
  • Hovedleder Skøyte-OL 1980
  • Medlem Valgkomiteen i Norges idrettsforbund 1981-1982
  • Medlem Banekomiteen i Norges Skøyteforbund 1981-1994
  • Medlem Kontrollkomiteen i Norges Skøyteforbund 1981-1985
  • Medlem Styret for Stortingets idrettslag 1982-1985
  • Medlem Lovkomiteen i Norges Skøyteforbund 1985-2001
  • Nestleder Bøler I.F. 1986-1987, leder 1987-1991
  • Ansvarlig leder Hurtigløp på skøyter Lillehammer-OL 1989-1994 (grenleder)
  • Varamedlem Styret for Norges Tennisforbund 1996-1998
  • Leder Organisasjonskomiteen for ishockey-VM 1998-1999
  • Medlem Norges Tennisforbunds valgkomité 2000-2004
  • Medlem Styret for Norges idrettsforbund 2003-2006, 2. visepresident 2007-2011, president 2011-2015
  • Leder Styret for Oslo Idrettskrets 2006-2009

Andre administrative verv

  • Formann Styret for A/S Oslo-avisene 1977-1979
  • Medlem Styret for Oslo Ski A/S 1986-1989
  • Medlem Styret for Eidsvold Blad A/S 1989-1992
  • Medlem Styret for Norges Skøytemuseum fra 1995
  • Medlem Styret for Norsk Idrettsmedisinsk institutt 1999-2002
  • Leder Styret for Stiftelsen Lillehammer museum fra 2016

Litteratur

  • Rognlien, Børre (red.): Jubileumsboken ASK 50 år, 1974
  • Rognlien, Børre (red.): Skøyteboka 1976/77, Norges Skøyteforbund Oslo 1977
  • Holm, Yngvar: Gladkongen, Olav den blide, Ypsilon Oslo 1987
  • 50, frisk og freidig, Genesis Oslo 2000