Lowzow, Carl Fredrik

Lowzow, Carl Fredrik (1927-2009)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1985-1989
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Lowzow, Carl Fredrik har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 05.08.1927 i Oslo
  • Død 20.10.2009
  • Sønn av major, statsautorisert revisor Rolf Lowzow (1892-1966) og sekretær Karen Ihlen (1904-1994)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Akershus, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 7 for Akershus, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 8 for Akershus, 1985 - 1989, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Samferdselskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 30.09.1985
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1982 -

    1985-89

    President, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1945
  • Sivilingeniør maskinlinjen ved Heriot Watt University, Scotland 1950
  • Eksamen ved Bedriftsøkonomisk institutt 1963

Yrke

  • Konstruktør ved Akers mek. verksted 1950-1952
  • Salgsingeniør ved von der Lippe Co. 1952-1955
  • Vedlikeholds- og anleggsingeniør ved Dyno Industrier A/S 1955-1966
  • Overingeniør ved A/S Fjeldhammer Brug 1966-1985
  • Administrerende direktør A/L Skedsmo & sønn El.forsyning 1996

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Norske sivilingeniørers forenings hederstegn 1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Skedsmo kommunestyre 1967-1971
  • Medlem Skedsmo formannskap 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1971-1975, 1991-1995
  • Medlem fylkesutvalg, Akershus 1975-1979

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Skedsmo 1963-1975
  • Medlem Regionplanrådet for Oslo og Akershus 1971-1975
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Akershus 1971-1979
  • Medlem Arbeidsutvalget for Regionplanrådet for Oslo og Akershus 1971-1975
  • Lekdommer Herredsretten, Nedre Romerike 1975-1987
  • Formann Styret for Sentralsykehuset, Akershus 1975-1987
  • Medlem Råd for funksjonshemmede 1991-1999
  • Medlem Eldrerådet 1999-2007

Tillitsverv i partier

  • Formann Lillestrøm Høyre 1963-1964
  • Formann Skedsmo Høyre 1964-1969
  • Medlem Akershus Høyres fylkesstyre 1964-1989, 1995-1999
  • Formann Romerike Høyre 1969-1972
  • Første viseformann Akershus Høyre 1973-1977, formann 1978-1984
  • Medlem Høyres sentralstyre 1978-1984
  • Æresmedlem Skedsmo Senior Høyre 2007

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Norske sivilingeniørers forening, Maskin- og fabrikkingeniørgruppen 1957-1961
  • Verv Osloregionens industriforening 1965-1977
  • Medlem Rådet for Den norske tursitforening 1985-1997