Sverdrup, Cato Andreas

Sverdrup, Cato Andreas (1896-1948)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1945-1949
Ansiennitet:
11 år, 89 dager

Gå til bildegalleri

Sverdrup, Cato Andreas har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 09.04.1896 i Flakstad, Nordland
  • Død 09.04.1948
  • Sønn av væreier Hartvig Fredrik Brodtkorb Sverdrup (1840-1927) og Hanna Lovise Nicoline Blix (1855-1931)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Nordland, 1931 - 1933, H.
  • Representant nr 8 for Nordland, 1937 - 1945, H.
  • Representant nr 3 for Nordland, 1945 - 1949, H.

Vararepresentasjoner

  • Fra 09.04.1948, Kristian Johan Bodøgaard møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 09.04.1948
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.12.1945 - 09.04.1948

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Medlem gruppestyret, Høyre, 04.12.1945 - 09.04.1948

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1915
  • Handelsskole 1917
  • Studiereiser i Italia 1921, 1926

Yrke

  • Drev sammen med sin bror farens handels- og eksportforretning S. & C. Sverdrup fra 1917 (handel og eksport med fisk, rederi, drift av fiskeværet i Reine)

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Tjenestgjorde i den norske marine som sersjant og kapteinløytnant 1942-1945

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Fiskerikomiteen av 1934 fra 1934
  • Medlem Norges eksportråd 1945-1948
  • Gjeldsmeklingsmann Moskenes kommune, Moskenes 1945-1947
  • Medlem Norges komite for FN-hjelpen for barn 1947

Tillitsverv i partier

  • Medlem Høires landsstyre 1930-1948
  • Medlem Høires sentralstyre fra 1934
  • Medlem Høires midlertidige arbeidsutvalg 1945
  • Medlem Landsstyrets arbeidsutvalg 1946-1948

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Lofoten handelsstands forening 1931-1935
  • Formann Lofoten handelsstands forening eksportgruppe 1937
  • Formann Norges Tørrfiskeksportørers landsforening 1937-1940
  • Medlem Styret i Norges Tørrfiskeksportørers landsforening 1937-1941

Andre administrative verv

  • Formann Flakstad og Moskenes assuranseforening 1919-1941
  • Medlem Representantskapet for Nordland privatbank 1928-1943, 1945-1948
  • Varamedlem Styret for Vesteraalens Dampskibsselskap 1933-1937, 1940-1941, 1945, medlem 1946-1948
  • Medlem Representantskapet for Vesteraalens Dampskibsselskap 1933-1942, 1945
  • Formann Styret i A/S Tennesanlegget 1935-1936