Westerlund, Carl Julius Alvin

Westerlund, Carl Julius Alvin (1885-1952)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger) 1945-1949
Ansiennitet:
4 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Westerlund, Carl Julius Alvin har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 02.06.1885 i Bodø, Nordland
  • Død 14.05.1952
  • Sønn av feiermester Fredrik Westerlund (1849-1905) og Nilsine Aagensen (1864-1934)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1925 - 1927, A.
  • Representant nr 5 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1945 - 1949, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 04.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 21.07.1949 - 09.12.1949

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Bokbinder, arbeidet i faget i Haugesund, Sandnes og Bergen
  • Redaktør av Haugesund folkeblad 1913-1919
  • Bestyrer av Haugesund kommunale renholdsverk 1919-1925
  • Forretningsfører i Haugesund trygdekasse 1925-1952 (fjernet fra stillingen 1944-45)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Haugesund bystyre 1913-1916, ordfører 1919-1919, 1922-1922
  • Medlem Haugesund formannskap 1916-1918, 1919-1921, 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931, 1934-1937, 1937-1940

Offentlige verv

  • Medlem Husvillekomiteen av 1916 fra 1916
  • Medlem Skolestyret, Haugesund 1916-1918
  • Medlem Budsjett- og finanskomiteen, Haugesund 1920-1931, 1935-1940
  • Formann Kinostyret 1920-1941, 1946-1952
  • Varamedlem Ligningsrådet 1922-1923
  • Medlem Eiendomsinnkjøpskomiteen 1923-1928
  • Varamedlem Styret for det kommunale elektrisitetsverket 1923-1932
  • Medlem Valgkomiteen 1923-1928, 1935-1940
  • Medlem Overligningsnemnda 1924-1927
  • Medlem Byvåpenkomiteen av 1925 fra 1925
  • Medlem Nemnda til manntallsføring av fiskere 1929-1943 (representant for Rikstrygdeverket)
  • Formann Arbeidsnemnda for arbeiderbruk og boligbanken 1929-1937
  • Medlem Komiteen for fullføring av sykehuset av 1931 fra 1931
  • Medlem Samferdselsnemnda, Haugesund 1935
  • Medlem Trygdenemnda 1937-1943
  • Medlem Småbruk- og bolignemnda 1938-1943
  • Medlem Pris- og rasjonaliseringskomiteen 1947-1952
  • Medlem Kommunikasjonsnemnda, Haugesund 1952

Tillitsverv i partier

  • Formann Arbeiderpartiets bystyregruppe 1914-1931 (før 1929 Sosialdemokratisk Arbeiderparti og etter 1929 Haugesund Arbeiderparti), 1935-1940
  • Varamedlem Arbeiderpartiets landsstyre 1945-1948, medlem fra 1949

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Sosialdemokratisk forenings valgkomité 1907 (innmeldt i Sosialdemokratisk forening i Haugesund i 1904)
  • Initiativtaker Fjellaget Harald 1908-1909
  • Aktiv Avholdssaken
  • Var med og stiftet Den sosialdemokratiske ungdomsbevegelse
  • Medlem Verdandiordenen og av I.O.G.T.-losjen Kong Harald
  • Formann Vestlandske distrikt av den sosialdemokratiske ungdomsbevegelse

Litteratur

  • Westerlund, Carl Julius Alvin: Bidragsyter i lokale aviser og tidsskrifter