Erlandsen, Christian

Erlandsen, Christian (1926-2016)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som vararepresentant for
Hedmark 1989-1993
Ansiennitet:
8 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Erlandsen, Christian har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 02.03.1926 i Aker, Akershus
  • Død 10.10.2016
  • Sønn av driftsingeniør Henry Erlandsen (1893-1966) og husmor Ella Lützow (1899-1975)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Hedmark, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 3 for Hedmark, 1981 - 1985, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Hedmark, 1989 - 1993, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Nestformann, Sosialkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1983 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1944
  • Cand.med. København 1952
  • Spesialist i psykiatri fra 1963

Yrke

  • Assistentlege ved Sanitetsforeningens sykehus, Mo i Rana 1953-1954
  • Kandidat ved Universitetets psykiatriske klinikk 1954-1955
  • Militærpsykiater ved Brigade Nord 1955
  • Assistentlege Sanderud sykehus 1955-1956
  • Reservelege Sanderud sykehus 1956-1958
  • Almenpraksis i Stange 1958-1962
  • Assisterende overlege Sanderud sykehus 1963-1969
  • Overlege Sanderud sykehus 1969-1988
  • Avdelingsdirektør i Helsedirektoratet 1985-1987
  • Sjeflege ved Sanderud sykehus 1987-1989, 1991-1994
  • Fylkespsykiater i Hedmark og Oppland 1989-1991
  • Avdelingsoverlege ved Sanderud sykehus 1994-1995

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i sølv 1996

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stange kommunestyre 1963-1967, 1967-1971, 1971-1975, 1975-1977, 1987-1991, 1991-1995

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Hedmark 1975-1979, 1987-1991, 1991-1995, 1995-1999

Offentlige verv

  • Medlem Barnevernsnemnda, Stange 1963-1975
  • Medlem Edruskapsnemnda, Stange 1963-1975
  • Medlem Sosialstyret, Stange 1963-1975
  • Medlem Sykehusnemnda, Hedmark 1968-1970, formann 1970-1976, medlem 1976-1977
  • Medlem Barneombudets råd 1981-1989
  • Medlem Utvalg for organisering og finansiering av sykehus Eilertsen-utvalget 1986-1987
  • Medlem Kulturutvalget, Stange 1987-1995
  • Varamedlem Rådet for psykisk helse 1995-1998

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Stange Høyre 1963-1973, 1988
  • Medlem Styret for Hedmark Høyre 1988-1999
  • Formann Stange Høyre 1994-1999

Litteratur

  • Erlandsen, Christian Wilhelm: "Utprøving av nytt nevroleptikum, Leponex (clozapin) hos schizofrene med lang sykehistorie." I Nordisk psykiatrisk tidsskrift nr. 3, 1981
  • Erlandsen, Christian Wilhelm: "Clozapina for schizophrenia. Clinical effect, Financial Considerations, Quality requirements" Nordic Journal of Psychiatry nr. 2, 2000