Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Hagen, Carl I. ( 1944- )

Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som representant for Oslo 2005-2009
Ansiennitet: 30 år, 348 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 06.05.1944 i Oslo
Sønn av disponent Ragnar Hagen (1908-1969) og bokholder Gerd Gamborg (1914-)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1973 - 1977, ALP.
Representant nr 8 for Oslo, 1981 - 1985, FrP.
Representant nr 14 for Oslo, 1985 - 1989, FrP.
Representant nr 3 for Oslo, 1989 - 1993, FrP.
Representant nr 6 for Oslo, 1993 - 1997, FrP.
Representant nr 3 for Oslo, 1997 - 2001, FrP.
Representant nr 5 for Oslo, 2001 - 2005, FrP.
Representant nr 3 for Oslo, 2005 - 2009, FrP.

Vararepresentasjoner

Rykket opp som representant 18.10.1974 etter Anders Langes død.

Medlemskap i presidentskapet

2005-2009

Visepresident, Stortinget, 10.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i stortingskomiteer

1973-77

Medlem, Administrasjonskomiteen, 18.10.1974 - 30.09.1977

1981-85

Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 08.10.1987 - 30.09.1989
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1985 - 30.09.1989
Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993

1993-97

Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005
Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2001 - 30.09.2005
Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1985-89

Medlem, Reglementskomiteen, 06.02.1986 - 17.04.1989

1989-93

Medlem, Reglementskomiteen, 16.11.1989 - 01.10.1990

1993-97

Medlem, Utvalget for å vurdere styrking av Stortingets utredningskapasitet m.m., 08.11.1996 - 30.04.1997
Medlem, Den særskilte komité som ble nedsatt av Stortinget 8. desember 1993, 10.12.1993 - 03.03.1994

Medlemskap i delegasjoner

1981-85

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 21.02.1984 - 30.09.1985
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 10.11.1981 - 21.02.1984

1985-89

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1987 -

1989-93

Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 07.11.1989 - 30.09.1993

1993-97

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1995 -
Varamedlem, Europautvalget, 21.06.1996 - 30.09.1997
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 25.10.1993 - 04.11.1996
Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Nestleder, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 04.11.1997 - 30.09.2001
Medlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001
Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i gruppestyrer

1973-77

Nestformann gruppestyret, Anders Langes Parti, 01.10.1976 - 30.09.1977

1981-85

Formann gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Formann gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Formann gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1989 - 30.09.1993

1993-97

Formann gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Formann gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Leder gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Medlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 05.10.2005 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1963
  • Diplom i markedsføring ved Institute of Marketing, London 1968
  • Higher National Diploma in Business Studies 1968

Yrke

  • Direktør Tate & Lyle Norge A/S 1970-1974
  • Konsulent Finansanalyse A/S 1977-1979
  • Næringspolitisk konsulent 1979-1981
  • Spesialrådgiver Burson-Marsteller fra 2009

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo formannskap 1979-1982
  • Medlem Oslo bystyre 1982-1983, varamedlem 1983-1987, medlem 1987-1991, 1995-1999, 1999-2003

Offentlige verv

  • Medlem Helse- og sosialkomiteen, Oslo 1988-1991
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved Nationaltheatret 1988-1989
  • Medlem Sysselsettingsutvalget 1991-1992
  • Medlem Finanskomiteen, Oslo 1995-1999
  • Medlem Utvalget til å utrede Stortingets kontrollfunksjon 2000-2002
  • Medlem Styret for domstoladministrasjonen fra 2009
  • Medlem Utvalg for å utrede tiltak for de mest hjelpetrengende rusmiddelavhengige fra 2009
  • Medlem Menneskerettighetsutvalget fra 2009
  • Medlem Statens seniorråd fra 2014

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Anders Langes Parti 1973-1974
  • Formann FrP 1978-2006
  • Innehaver av Hedersprisen Fjøslykta 2009

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i British Business Forum 1972
  • Medlem Styret i Norske Agenters landsforbund 1972-1974

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Oslo Handelsbank 1980-1981
  • Medlem Representantskapet for Kjøbmandsbanken 1984, 1986-1987

Litteratur

Hagen, Carl I.: Ærlighet varer lengst, Oslo 1984
Bækkelund, Kjell (red.): Det Norge vi vil ha, Cappelen Oslo 1989
Eriksson, Rolf: "Fremskrittspartiet och Carl I Hagen", i Politisk tidskrift nr. 5-6 1989
Jønsson, Bjørg: Bak masken: seks politiker-portetter, Gyldendal Oslo 1993
Iversen, Jan Martin: Fra Anders Lange til Carl I. Hagen, NW Damm & Søn Oslo 1998
Krogh, Lars Jacob: Et festskrift til Carl I. Hagen, Fremskritt Oslo 2003
Moen, Elisabeth Skarsbø: Profet i eget land, Gyldendal Oslo 2006
Hagen, Carl I.: Klar tale, Cappelen Damm Oslo 2010
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget