Olsen, Claudia

Olsen, Claudia (1896-1980)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Vestfold 1958-1961
Ansiennitet:
15 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Olsen, Claudia har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 22.09.1896 i Tønsberg, Vestfold
  • Død 09.11.1980
  • Datter av sjømann Andreas Olsen (1848-1910) og Tellefine Christensen (1865-1939)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Kjøpstedene i Vestfold fylke (Holmestrand, Horten, Larvik, Sandefjord, Stavern, Tønsberg), 1945 - 1949, H.
  • Representant nr 2 for Kjøpstedene i Vestfold fylke (Holmestrand, Horten, Larvik, Sandefjord, Stavern, Tønsberg), 1950 - 1953, H.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 1958 - 1961, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1950
    Formann, Helsekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Nestformann, Sosialkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Sosialkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Sosialkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1953 -

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1954 - 1954
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1958 - 1958

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Varamedlem gruppestyret, Høyre, 04.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1958 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ungdomsskole 1914-1915
  • Handelsskole 1917-1918

Yrke

  • Ekspeditrise
  • Assistent ved Tønsberg rasjoneringskontor 1916-1918
  • Bokholder i firmaet Hans A. Bugge Co. 1918-1922
  • Sekretær ved Tønsberg ligningskontor 1922-1927
  • Kasserer ved Tønsberg Aktietrykkeri fra 1927

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Forsvarsforeningens hederstegn
  • Kommandør av Svensk Vasa Orden
  • Ridder av 1. klasse St. Olavs Orden 1961

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tønsberg bystyre 1928-1931
  • Medlem Tønsberg formannskap 1933-1934, 1934-1937, 1937-1945

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Tønsberg 1932-1934
  • Formann Utvalget for bevertning og skjenkerettigheter 1932-1934
  • Varaformann Edruelighetsutvalget, Tønsberg 1939-1944
  • Medlem Folketrygdkomiteen av 1951 1951-1955
  • Medlem Sivilforsvarsrådet fra 1954
  • Varaformann Komiteen av 1955 for De litt eldre kvinners plass i arbeidslivet fra 1955
  • Medlem Utvalg til utredning av spørsmålet om bedre koordinering av kvalitetskontrollen og bestemmelsene for forbruksvarer av 1957 fra 1957
  • Medlem Komiteen til utredning av spørsmålet om familiepensjonering 1959-1962
  • Medlem Pensjonsutredningskomiteen av 1962 1962-1963
  • Formann Styret for Fosna Åndssvakehjem medlem til 1961, formann fra 1962
  • Medlem Styret for Norsk Medisinaldepot

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Tønsberg Høyre fra 1932
  • Formann Vestfold krets av Høyrekvinners Landsforbund 1938-1947
  • Formann Tønsberg høyrekvinners klubb 1938-1947
  • Medlem Høyres sentralstyre 1945, varamedlem 1946-1954, medlem 1954-1966
  • Viseformann Høyrekvinners Landsforbund 1945-1954, formann 1958-1966
  • Varamedlem Landsstyrets arbeidsutvalg 1946
  • Medlem Høyres programkomité 1947, 1951
  • Viseformann Høyre 1954-1958
  • Medlem Høyres landsstyre 1958-1966

Tillitsverv i organisasjoner

  • Regnskapsfører Svenska Norgeshjelpens komité i Tønsberg 1940-1945
  • Sekretær Nasjonalhjelpens innsamlingskomité i Tønsberg 1940-1945
  • Formann Tønsberg KFUK 1942-1946
  • Formann Norske kvinners Nasjonalråd 1946-1953, viseformann 1953-1956
  • Formann Styret i Menighetspleiernes landsforbund 1946-1953
  • Formann Hovedkomiteen for Kvinners frivillige beredskap 1951-1961

Andre administrative verv

  • Medlem Styret i Tønsberg kvinneråd 1937-1940 ( )
  • Formann Tønsberg frivillige menighetspleie 1940-1947 ( )