Sundsbø, Dagfinn

Sundsbø, Dagfinn (1946-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant
for Akershus 2005-2009
Ansiennitet:
2 år, 252 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 11.12.1946 i Lindås, Hordaland
  • Sønn av bonde Birger Sundsbø (1914-2008) og husmor Marta Morthen (1917-2011)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Akershus, 1993 - 1997, Sp.
  • Vararepresentant nr 3 for Akershus, 1997 - 2001, Sp.
  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 2001 - 2005, Sp.
  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 2005 - 2009, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 17.10.2005-20.06.2008 for Åslaug Haga.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Medlem, Arbeids- og sosialkomiteen, 19.10.2005 - 20.06.2008

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 20.10.2005 - 20.06.2008

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Vara innpisker, Senterpartiet, 03.10.2007 - 20.06.2008

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Helse- og omsorgsdepartementet, 20.06.2008 - 20.10.2009
    Statssekretær, Olje- og energidepartementet, 11.03.2011 - 28.09.1912

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskole 1960-1963
  • Handelsskole 1964-1965
  • Høgskolekandidat 1976-1978

Yrke

  • Ansatt ved Margarincentralen A/S 1963-1966
  • A. H. Noreng A/S 1966-1969
  • Senterungdommen/Sp 1969-1976
  • Time kommune 1978-1980
  • Norges Bondelag 1980-2001

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fet kommunestyre 1987-1991

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1991-1995, 1995-1999, 1999-2003, 2003-2005

Offentlige verv

  • Medlem Kulturstyret, Akershus 1991-1995, leder 2003-2005
  • Leder Helse- og sosialstyret, Akershus 1995-2003
  • Medlem Oppgavefordelingsutvalget 1999-2001 (NOU)
  • Leder Kinopolitikkutvalget 2000-2001 (NOU)
  • Varamedlem Kontaktutvalget mellom innvandrerbefolkningen og myndighetene fra 2006
  • Domsmann Herredsretten, Romerike til 2005

Tillitsverv i partier

  • Generalsekretær Sp 2001-2005
  • Politisk rådgiver Sps stortingsgruppe fra 2012
  • Nestleder Akershus Sp

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Fet Nei til EU 1993-1995