Vårvik, Dagfinn

Vårvik, Dagfinn (1924-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant
for Akershus 1961-1965
Ansiennitet:
0 år, 10 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 08.06.1924 i Leinstrand, Sør-Trøndelag
  • Sønn av gårdbruker Kristian Vårvik (1894-1981) og husmor Helga Føll (1899-1986)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Akershus, 1961 - 1965, Sp.

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1973 -

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Finansdepartementet, 28.08.1963 - 25.09.1963
    Statsråd, Lønns- og prisdepartementet, 12.10.1965 - 17.03.1971
    Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 18.10.1972 - 16.10.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1944
  • Cand.oecon. 1951
  • Internasjonalt seminar Harvard 1959

Yrke

  • Sekretær Budsjettnemnda for jordbruket 1951
  • Politisk medarbeider Nationen 1961-1963, 1988-1991
  • Ansvarlig redaktør Nationen 1963-1988

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Avisgutten, NAL-statuett 1971
  • Sp's såmannsstatuett 1991

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo bystyre 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Indiafondet 1958-1962
  • Formann Stemmerettsutvalget 1961-1963
  • Medlem Boligkomiteen av 1962 fra 1962
  • Medlem Pensjonsutredningsutvalget 1976-1978
  • Medlem Dagspresseutvalget av 1980 1980-1983
  • Medlem Utvalg til å utrede organiseringen av statens deltagelse i petroleumsvirksomheten 1982-1983
  • Lekdommer Byretten, Oslo

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Sp's stortingsgruppe 1952-1961
  • Formann Sp's programkomité 1965 1963-1965
  • Nestformann Sp 1967-1973, formann 1973-1977