Høybråten, Dagfinn

Høybråten, Dagfinn (1957-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 2009-2013
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 02.12.1957 i Oslo
  • Sønn av kirkeverge, cand. med.vet. Per Høybråten (1932-1990) og laborant Åse Margrethe Hallen (1929-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Rogaland, 2005 - 2009, KrF.
  • Representant nr 6 for Rogaland, 2009 - 2013, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 01.10.2005-17.10.2005, Kjell Arvid Svendsen møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2009-2013

    Femte visepresident, Stortinget, 01.10.2011 - 03.03.2013

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Medlem, Valgkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 19.10.2005 - 11.09.2006
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Utenrikskomiteen, 11.09.2006 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 17.06.2011
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 20.10.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 05.10.2006
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 05.10.2006 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Europautvalget, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 22.10.2009 - 31.12.2009
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 22.10.2009 - 30.09.2013
    Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 01.01.2010 - 31.12.2010
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 01.01.2011 - 12.02.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Leder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 17.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Leder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.2009 - 18.06.2011
    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 18.06.2011 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Personlig sekretær, Kirke- og undervisningsdepartementet, 1983 - 1983
    Personlig rådgiver, Kirke- og undervisningsdepartementet, 1985 - 1985
    Statssekretær, Finansdepartementet, 16.10.1989 - 03.11.1990
    Statsråd, Sosial- og helsedepartementet, helsesaker, 17.10.1997 - 17.03.2000
    Fungerende statsråd, Justis- og politidepartementet, 19.02.1999 - 15.03.1999
    Statsråd, Sosial- og helsedepartementet, helsesaker, 19.10.2001 - 31.12.2001
    Statsråd, Helsedepartementet, 01.01.2002 - 18.06.2004
    Statsråd, Arbeids- og sosialdepartementet, 18.06.2004 - 17.10.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen videregående skole 1976
  • Cand.polit. 1984

Yrke

  • Spesialkonsulent Kommunenes Sentralforbund 1986-1988
  • Stabssjef Kommunenes Sentralforbund 1988-1989
  • Direktør Kommunenes Sentralforbund 1990-1993
  • Rådmann i Oppegård kommune 1994-1996
  • Trygdedirektør 1997-2004
  • Generalsekretær Nordisk ministerråd fra 2013 (permisjon fra Stortinget (mars-sept 2013))

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ærespresident, Yiyang Central Hospital, Hunan, Kina 1999 (sykehuset ble etablert av Dagfinn Høybråtens oldefar, Jørgen Edvin Nilssen i 1906)
  • Røykfriprisen 2002
  • Kommandør av St. Olavs Orden 2004
  • Æresdoktor (law), Luther College, Decorah, Iowa 2005
  • LHLs ærespris 2006

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1983-1987, 1987-1991

Offentlige verv

  • Varamedlem Landsrådet for Heimevernet 1982-1985
  • Varamedlem Statens barne- og ungdomsråd 1982-1984
  • Medlem UDs rådgivende utvalg for fordeling av disposisjonsbevilgninger til norske ungdomsorganisasjoners internasjonale arbeid 1982-1984
  • Medlem Samferdselsstyret, Akershus 1983-1987
  • Medlem Arbeidsutvalget for FNs internasjonale ungdomsår 1983-1985
  • Medlem Regjeringens utvalg for planlegging av langtidsprogrammet 1984-1986, 1989-1990
  • Medlem Statssekretærutvalget for distriktspolitikk 1986, 1989-1990
  • Medlem Statssekretærutvalget for informasjonsteknologi 1986
  • Leder Fylkeskulturstyret, Akershus 1987-1991
  • Medlem Statssekretærutvalget for effektivisering av kommunesektoren 1989-1990
  • Medlem Statssekretærutvalget for styrking av næringslivets egenkapital 1989
  • Medlem Statssekretærutvalget for inntektsoppgjørene 1989-1990
  • Medlem Statssekretærutvalget for Folketrygdens økonomi 1989-1990
  • Medlem Statssekretærutvalget for salg av statlig eiendom og aksjer 1989-1990
  • Medlem Reorganisering av skatte- og avgiftsadministrasjonen 1991-1992
  • Medlem Norges Banks Hovedstyre 1991-1997
  • Medlem Styret for Norsk Institutt for sykehusforskning 1992-1993
  • Medlem Follorådet 1994-1996 (som rådmann)
  • Varamedlem Børsrådet ved Oslo Børs 1994-1995
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved Den Norske Stats Oljeselskap a.s 1994-1997
  • Medlem arbeidsgruppe til å utrede kommuneskatten, Finansdepartementet 1995
  • Leder Utvalg for utredning av tilskudd til private skoler 1996-1997
  • Medlem Styret for Kronprinsparets Humanitære Hjelpefond 2001
  • Medlem Styret for Det globale vaksinefondet GAVI 2006-2010, leder fra 2010
  • President Nordisk råd 2007

Tillitsverv i partier

  • Personlig sekretær for parlamentarisk leder Lars Korvald 1978-1981
  • 1. nestformann KrFUs landsstyre 1978-1979, formann 1979-1982
  • Medlem KrFs sentralstyre 1979-1997
  • Medlem KrFs arbeidsutvalg 1979-1982
  • Personlig sekretær for parlamentarisk leder Kjell Magne Bondevik 1981-1983
  • Leder KrFs programkomite 1986-1991
  • Medlem KrFs skatte- og trygdeutvalg 1986-1989
  • Leder KrFs økonomi- og næringsutvalg 1992-1993
  • Leder KrF 2004-2011

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Lederskapet Oasebevegelsen 1993-1997
  • Medlem Det norske misjonsforbunds forbundsstyre 1993-1995
  • Formann Styret i Oasebevegelsen 1995-1997
  • Medlem Representantskapet for Stephans Children, Cairo fra 2007

Andre administrative verv

  • Medlem Høgskolestyret ved Lovisenberg sykepleierhøgskole 1992-1993
  • Leder Styret for Modum Bad 2001

Litteratur

  • Mydske, Per Kristen og Dagfinn Høybråten: Organisering av lokalt styre: Mot et paradigmeskifte?, Kommunal organisering, Tano Oslo 1989
  • Høybråten, Dagfinn: Pengene eller livet - Livskvalitet for alle, Avenir Oslo 2009
  • Høybråten, Dagfinn: Drivkraft, Cappelen Damm Oslo 2012