Andersen, Dag Terje

Andersen, Dag Terje (1957-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Vestfold 2017-2021
Leder:
Kontroll- og konstitusjonskomiteen
Ansiennitet:
16 år, 99 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 27.05.1957 i Frogn, Akershus
  • Sønn av avismedarbeider Bjarne Eugen Andersen (1918-1992) og hjelpepleier Gerda Andersen (1931-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Vestfold, 1985 - 1989, A.
  • Vararepresentant nr 4 for Vestfold, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 6 for Vestfold, 1997 - 2001, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Vestfold, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 1 for Vestfold, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 1 for Vestfold, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 2013 - 2017, A.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 2017 - 2021, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 01.10.1997-17.10.1997, Trond Mathisen møtte som representant.
  • Møtte fast som representant 01.10.2001-05.10.2001 for Jørgen Kosmo.
  • Medlem av Regjeringen 29.09.2006-30.09.2009, Silvia K. Kosmo møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2009-02.10.2009, Heidi Ørnlo møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2009-2013

    President, Stortinget, 08.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1997 - 23.03.2000
    Leder, Finanskomiteen, 23.03.2000 - 30.09.2001

    2005-2009

    Leder, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 19.10.2005 - 29.09.2006

    2009-2013

    Leder, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Arbeids- og sosialkomiteen, 01.10.2013 - 22.10.2013
    Andre nestleder, Arbeids- og sosialkomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 12.10.2017 - 17.10.2017
    Leder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 17.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2013-2017

    Medlem, Reglementskomiteen, 16.06.2016 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1999 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.2005 - 29.09.2006

Medlemskap i regjering

  • Politisk rådgiver, Utenriksdepartementet, 17.02.1992 - 10.09.1992
    Statssekretær, Sosialdepartementet, sosialsaker, 11.09.1992 - 13.11.1992
    Statsråd, Landbruksdepartementet, 25.10.1996 - 17.10.1997
    Statsråd, Nærings- og handelsdepartementet, 29.09.2006 - 20.06.2008
    Fungerende statsråd, Fiskeri- og kystdepartementet, 16.11.2006 - 09.04.2007
    Statsråd, Arbeids- og inkluderingsdepartementet, 20.06.2008 - 02.10.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium (reallinja) 1976
  • Journalistikk, Folkeuniversitetet 2002

Yrke

  • Smelteverksarbeider 1977-1979
  • Skogsarbeider 1979-1992 (halv stilling fra 1988), 2002

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Eidsvoll verks skogpris 2002

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Lardal formannskap 1983-1987
  • Ordfører Lardal kommunestyre 1987-1991, 1991-1992

Offentlige verv

  • Ordfører Representantskapet for Lardal-Larvik Elektrisitetsverk 1988-1991
  • Medlem en rekke kommunale nemnder
  • Medlem Interimstyret for Festspillene, Vestfold 1989

Tillitsverv i partier

  • Leder Lardal A 1981-1984
  • Leder Vestfold A 1990-1992
  • Varamedlem DNAs sentralstyre 1990-1992, medlem 2002-2007
  • Partisekretær DNA 1992-1996

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Representantskapet for Fellesforbundet 1987-1988
  • Innenlandssjef Norsk Folkehjelp 2003-2005

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A-pressen AS 1992-1995
  • Leder Styret for stiftelsen Senter for internasjonal klima- og energipolitisk forskning ved UiO, Cicero 2001-2005