Dalheim, Erik

Dalheim, Erik (1940-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1997-2001
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 04.10.1940 i Drammen, Buskerud
  • Sønn av murmester Halvard Dalheim (1917-1998) og hjemmeværende Gunvor Knudsen (1920-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Buskerud, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 5 for Buskerud, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 5 for Buskerud, 1997 - 2001, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1989-93

    2. varapresident, Stortinget, 19.12.1991 - 30.09.1993

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 21.05.1986
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Valgkomiteen, 21.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1985-89

    Medlem, Styret for Pensjonsordningen for stortingsrepresentanter, 01.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1985 -

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 28.10.1997 - 30.09.2001
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2000 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1993 - 30.09.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkeskole 1947-1954
  • Framhaldskole 1954-1955
  • Teknisk aftenskole 1956-1959
  • LO-skolen 1972-1973
  • Nordisk folkehøgskole i Genève 1975

Lærlingepraksis

  • Dreierlærling ved H.Th. Refsums mekaniske verksted 1956-1960

Fagbrev

  • Fagbrev som dreier 1960

Yrke

  • Visergutt hos Harald Lyche & Co 1955-1955
  • Dreier ved H. Th. Refsum mek. verksted 1960-1963
  • Reparatør ved EB Norsk Kabel (nå ABB Norsk Kabel), Drammen 1963-2001

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Drammen formannskap 1971-1975, medlem 1979-1983
  • Ordfører Drammen kommunestyre 1975-1979

Offentlige verv

  • Medlem Idrettsstyret, Drammen 1972-1975
  • Medlem Byplanrådet, Drammen 1972-1975
  • Medlem Plankomiteen for Konnerud Idrettspark 1974-1979
  • Medlem Havnestyret, Drammen 1976-1979
  • Medlem Administrasjons - og finansnemnda, Drammen 1976-1978
  • Medlem Studieselskapet for Regionplanarbeidet for Østlandsområdet 1976-1979
  • Medlem Rådet for Drammensregionen 1976-1979
  • Formann Stiftelsen for Idrettshallen 1976-1980
  • Medlem Likestillingsutvalget, Drammen 1977-1979
  • Formann Styret for Thamsgatens Parkeringshus 1977-1992
  • Formann Representantskapet for Glitre vannverk 1977-1983
  • Formann Restaureringskomiteen for Det Gamle Rådhus 1977-1983
  • Medlem Bygningsrådet, Drammen 1980-1981
  • Medlem Utbyggingsutvalget, Drammen 1980-1981
  • Medlem Rådgivende utvalg i saker om konkurranseforvridning fra 1994

Tillitsverv i partier

  • Nestformann Drammen Ap 1973-1974
  • Formann kommunalutvalg Buskerud Ap 1976-1979
  • Leder Ap's gruppe i Drammen bystyre 1980-1981
  • Leder Buskerud DNA 1988-1992

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestformann Verkstedklubben ved A/S Norsk Kabelfabrik, Drammen 1967-1968, formann 1969-1975
  • Medlem Styret i Drammen Jern- og Metallarbeiderforening 1969-1975
  • Medlem Styret i Drammen faglige samorganisasjon 1970-1984
  • Medlem Styret for Buskerud fylkeskrets av Norske Kommuners Sentralforbund 1976-1983
  • Medlem Tilsynsutvalg for LO-kontoret i Buskerud 1976-1993
  • Studietillitsmann Drammen Jern- og Metallarbeiderforening 1980
  • Studietillitsmann Verkstedklubben ved A/S Norsk Kabelfabrik 1980
  • Formann Drammen faglige samorganisasjon 1980-1984

Andre administrative verv

  • Medlem Bedriftsforsamlingen i A/S Norsk Kabelfabrik 1973-1975 (valgt av de ansatte)
  • Medlem Styret for Park Hotel, Drammen 1976-1983
  • Medlem Forstanderskapet ved Drammen Sparebank 1976-1978
  • Medlem Styret for A/S Osram 1977-1981
  • Medlem Styret for Drammen Sparebank 1978-1979, nestformann 1979-1986, medlem 1986-1987
  • Varamedlem Bedriftsforsamlingen i Tofte Cellulosefabrikk A/S & Co 1978-1981
  • Medlem Styret i Stiftelsen Sørvangen næringspark fra 1984
  • Medlem Styret for stiftelsen Blaafarveværket leder , medlem fra 1989
  • Medlem Styret for Fremtiden 1989-1992
  • Nestformann Styret for Sparebanken NOR fra 1996
  • Nestleder Renovasjonsselskapet for Drammensregionen IKS fra 2001