Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Aarvik, Egil ( 1912-1990 )

Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for Akershus 1973-1977
Ansiennitet: 12 år, 93 dager

Aarvik, Egil har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 12.12.1912 i Børsa, Sør-Trøndelag
Død 19.07.1990
Sønn av anleggsarbeider Julius Aarvik (1890-1961) og hjemmearbeidende Louise Lie (1889-1973)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1958 - 1961, KrF.
Representant nr 13 for Oslo, 1961 - 1965, KrF.
Representant nr 8 for Oslo, 1969 - 1973, KrF.
Representant nr 8 for Akershus, 1973 - 1977, KrF.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 01.10.1969-17.03.1971, Kåre Kristiansen møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1969-73

President, Lagtinget, 24.10.1972 - 30.09.1973

1973-77

Visepresident, Lagtinget, 09.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i stortingskomiteer

1961-65

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
Formann, Sosialkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

1969-73

Medlem, Finanskomiteen, 24.03.1971 - 30.09.1973

1973-77

Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

1969-73

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1972 - 01.01.1973
Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1971 -

1973-77

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1976 -

Medlemskap i gruppestyrer

1961-65

Sekretær gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1961 - 30.09.1965

1969-73

Nestformann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 18.10.1972 - 30.09.1973

Medlemskap i regjering

Statsråd, Sosialdepartementet, 12.10.1965 - 17.03.1971

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ungdomsskole 1933
  • Indremisjonsselskapets bibelskole 1936

Yrke

  • Journalist i Dagsavisa, Trondheim 1947-1950
  • Redaktør av Folkets Framtid 1948-1965
  • Redaktør i Dagsavisa, Trondheim 1950-1955
  • Konsulent og personalsjef i Kirkens Nødhjelp 1977-1981

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Strinda herredsstyre 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Grorud menighetsråd 1962-1966
  • Varamedlem Hovedstyret for Folketrygdfondet 1972-1983
  • Nestformann Nobelkomiteen 1975-1982, formann 1982-1990
  • Medlem Arbeidsgivaravgiftsutvalget av 1975 1975-1976
  • Viseformann Nøtterøy Menighetsråd fra 1981

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Indremisjonsselskapet 1934-1937
  • Sekretær Dansk Indremisjon 1937
  • Sekretær Stavanger Indremisjon 1940-1946
  • Medlem Landsstyret i Det Blå Kors i Norge 1958-1960, formann 1960-1962

Andre administrative verv

  • Formann Bedriftsforsamlingen i Statoil 1973-1984

Litteratur

Aarvik, Egil: Er kristendommen fallitt?, Stavanger 1941
Aarvik, Egil: Løftet av stormen, Stavanger 1942
Aarvik, Egil: Vi gjemmer oss på bedehuset, Oslo 1954
Aarvik, Egil: Dumme troll og menn til kjerringer, Oslo 1956
Aarvik, Egil: Lesar-Jens 1957
Aarvik, Egil: Den som hadde penger 1959
Ski, Martin, Per Voksø og Egil Aarvik (red.): Kristenliv i Norge, Oslo 1962
Aarvik, Egil: Kvinnen fra Samaria, Oslo 1973
Aarvik, Egil: Syn på saker 1982
Aarvik, Egil: Smil i alvor - fragmenter av et liv, Oslo 1985
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget