Eriksen, Egil Johan Marius

Eriksen, Egil Johan Marius (1909-1996)

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 20.04.1909 i Solum, Telemark
  • Død 02.11.1996
  • Sønn av murer Kristian Eriksen (1873-1935) og husmor Birgitte Syse (1867-1933)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1945 - 1949, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 04.12.1945-23.06.1948 for Sven Oftedal.
  • Rykket opp som representant 23.06.1948 etter Sven Oftedals død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Kirke- og skolekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1927
  • Cand.real., materatikk, geografi, fysikk ved Universitetet i Oslo 1934

Yrke

  • Lærer ved Skotfoss folkeskole 1931-1932
  • Lærer ved Vahl høyere skole i Oslo 1935-1936
  • Adjunkt ved Mandal kommunale høyere almenskole 1936-1937
  • Lektor ved Mandal kommunale høyere almenskole 1937-1948
  • Sekretær ved Mandal kommunale høyere almenskole 1940-1946
  • Konstituert rektor ved Mandal kommunale høyere almenskole 1941-1943, 1946
  • Rektor ved Bø statsrealskule 1948-1953
  • Rektor ved Mandal gymnas 1953-1976

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • I fangeleir 1944-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Mandal bystyre 1945-1947, 1947-1948, 1959-1963
  • Varamedlem Mandal formannskap 1955-1959, medlem 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem Statens brevskoleråd 1949-1969
  • Varamedlem Lærlingenemnda, Mandal 1956-1963
  • Medlem Tilsynsnemnda for arbeidskontoret for Mandal, Halse og Harkmark 1956-1959
  • Medlem Arbeidsnemnda, Mandal 1956-1959
  • Medlem Byggenemnda, Mandal 1956-1959
  • Medlem Overligningsnemnda 1960-1963
  • Medlem Sivilforsvarsnemnda 1968-1971

Tillitsverv i partier

  • Varaformann Telemark Arbeiderparti 1950-1951
  • Formann Bø Arbeiderparti 1951-1953

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Skien krets av Norsk lektorlag 1950-1952

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Sagavoll ungdomsskole, Gvarv 1951-1953 ( )