Ranheim, Egil Solin

Ranheim, Egil Solin (1923-1992)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Buskerud 1969-1973
Ansiennitet:
2 år, 295 dager

Gå til bildegalleri

Ranheim, Egil Solin har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 03.09.1923 i Vinje, Telemark
  • Død 29.06.1992
  • Sønn av anleggsarbeider Edvin Ranheim (1899-1958) og husmor Sara Edland (1899-1990)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Buskerud, 1965 - 1969, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Buskerud, 1969 - 1973, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 17.03.1971-18.10.1972 for Ragnar Karl Viktor Christiansen.
  • Rykket opp som representant 11.11.1972 etter Guri Johannessens død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Finanskomiteen, 24.03.1971 - 18.10.1972
    Medlem, Landbrukskomiteen, 23.11.1972 - 30.09.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse faglige og politiske kurs
  • LO-skolen 1961

Yrke

  • Anleggsarbeid ved diverse anlegg til 1951
  • Fabrikkarbeider ved Drammenselvens Papirfabrikker A/S 1951-1980

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Ved kystartilleri i England 1944-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltagermedaljen

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Modum formannskap 1963-1967
  • Ordfører Modum kommunestyre 1979-1983, 1983-1987, 1987-1989

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Buskerud 1975-1979

Offentlige verv

  • Formann Bygningsrådet, Modum 1965-1977
  • Formann Byggekomiteen, Modum 1968-1975, 1979-1991
  • Medlem Utvalget for å vurdere støtteordningene i landbruket 1972-1974
  • Medlem Representantskapet for Kongsberg Våpenfabrikk 1974-1980
  • Medlem Representantskapet for A/S Raufoss Ammunisjonsfabrikker 1974-1980
  • Formann Finansutvalget, Buskerud 1976-1979
  • Formann Fylkesskolestyret, Buskerud 1976-1979

Tillitsverv i partier

  • Medlem Faglig-politisk utvalg i Buskerud Arbeiderparti 1968-1971
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1975-1977
  • Formann Buskerud Arbeiderparti 1975-1981
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1977-1987

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Geithus fagforening 1960-1971
  • Medlem Forbundsstyret i Norsk papirindustriarbeiderforbund 1967-1970

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Union & co 1973-1990
  • Medlem Representantskapet for A/S Factoring Finans 1979-1989
  • Medlem Kontrollkomiteen i A/S Factoring Finans 1979-1989
  • Medlem Styret for Drammenregions tomteselskap 1980-1989
  • Medlem Styret for Modum Sparebank 1983-1988