Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Bolle, Eivind ( 1923-2012 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Nordland 1981-1985
Ansiennitet: 12 år, 0 dager

Bolle, Eivind har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 13.10.1923 i Hol, Nordland
Død 10.06.2012
Sønn av fisker og småbruker Gunnar Bolle (1891-1968) og meierske, husmor og småbrukerkone Martha Finstad (1892-1980)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 7 for Nordland, 1969 - 1973, A.
Representant nr 2 for Nordland, 1973 - 1977, A.
Representant nr 1 for Nordland, 1977 - 1981, A.
Representant nr 1 for Nordland, 1981 - 1985, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 16.10.1973-30.09.1977, Eindride Sommerseth møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1977-30.09.1981, Karl Ingebrigtsen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1981-14.10.1981, Finn Knutsen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1981-85

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1982 - 30.09.1985
Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Valgkomiteen, 15.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i regjering

Statsråd, Fiskeridepartementet, 16.10.1973 - 15.01.1976
Statsråd, Fiskeridepartementet, 15.01.1976 - 04.02.1981
Statsråd, Fiskeridepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Aftenskolekurs 1950
  • Tillitsmannskurs i fiskernes faglige organisasjoner 1963

Yrke

  • Fisker 1938-1974

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommunenes Sentralforbunds hederstegn 1962-1974

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Hol kommunestyre 1959-1963
  • Medlem Vestvågøy formannskap 1963-1967, 1967-1971
  • Ordfører Vestvågøy kommunestyre 1971-1973

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nordland 1971-1973

Offentlige verv

  • Medlem en rekke nemnder til utredning av arbeids- og næringslivet på interkommunalt plan 1960-1973
  • Lekdommer Herredsretten, Lofoten 1963-1973
  • Lekdommer Jordskifteretten, Lofoten 1963-1973
  • Formann Fiskenemnda 1963-1972
  • Medlem Styret for Lofoten havfiskeselskap A/S 1965-1971 (kommunens representant)
  • Medlem Havnenemnda 1971-1973
  • Medlem Hovedstyret for Statens fiskarbank 1972-1973, 1988-1995
  • Medlem Regjeringens forskningsutvalg 1973-1980
  • Medlem Delegasjon til å føre forhandlinger med Island om diverse spørsmål vedrørende havområdene ved Jan Mayen 1980-1981
  • Nestleder Nærings- og sysselsettingsstyret, Nordland 1987-1988
  • Meddommer Hålogaland lagmannsrett 1990-1990

Tillitsverv i partier

  • Medlem og formann Styret for Hol arbeiderlag 1960-1963, 1989-1994
  • Varamann Styret i Nordland DNA 1970-1972
  • Medlem DNAs fiskeriutvalg 1973-1989
  • Formann Nordland DNA 1984-1988
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1985-1989

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Mortsund fiskarlag 1950-1953
  • Formann Hol distriktsfiskarlag 1959-1963
  • Medlem Styret i Nordland fylkes fiskarlag 1965-1971
  • Medlem Landsstyret i Norges Fiskarlag 1965-1973
  • Medlem Styret for Norges råfisklag 1970-1972, nestformann 1972-1973
  • Formann Styret for Vestvågøy Kystrederi 1990-1997

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Kreditkassen 1986-1988

Litteratur

Skogholt, Jahn-Arill og Eivind Bolle: Lofotfiskar ved Kongens bord, Orkana forlag Stamsund 1993
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget